Европейската комисия представи днес първия си общоевропейски списък на сигурни страни на произход, с който цели да ускори разглеждането на молбите за убежище от граждани на определени държави. Новият подход ще позволи молбите от тези страни да бъдат обработвани по ускорена процедура в срок до три месеца, съобщава "Евронюз"

В списъка са включени всички кандидат-членки на Европейския съюз - Албания, Босна и Херцеговина, Грузия, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Сърбия и Турция - с временно изключение на Украйна заради продължаващата война на нейна територия. Освен тях, към списъка се добавят и Косово, Бангладеш, Колумбия, Египет, Индия, Мароко и Тунис.

Според представител на ЕС, кандидатите за убежище от тези страни много рядко получават закрила, като процентът на одобрение е равен или под 5%. Това прави прилагането на ускорени процедури логично, отбелязват от Комисията. Въпреки това, новият списък не заменя националните списъци на държавите членки, които ще продължат да действат паралелно. Например, Италия включва 19 държави в своя списък на сигурни страни, докато Германия планира да го разшири значително.

Списъкът на Комисията, който предстои да бъде одобрен от Европейския парламент и държавите членки, цели да хармонизира различията в националните практики. Представител на Комисията заяви, че този списък ще служи като основа за бъдещи законодателни предложения, свързани с политиката по убежището. Документът ще бъде динамичен и ще се актуализира редовно според условията в съответните страни, като се запазва възможността да се изключват определени региони от общото определение за "сигурна държава".

Въпреки ползите, концепцията за сигурни страни на произход предизвиква спорове в различни държави от ЕС. В някои случаи национални съдилища са блокирали експулсирането на мигранти или ускореното разглеждане на техните молби, поставяйки под съмнение безопасността на страните, от които произхождат. Такъв е случаят с Италия, където съдът спря трансферите на мигранти от Бангладеш и Египет към Албания по ускорена процедура, с аргумента, че сигурността в тези страни не е гарантирана.

От Комисията подчертават, че този списък се различава от понятието "сигурна трета страна", което се използва при прехвърлянето на търсещи убежище извън ЕС. Според институцията, общоевропейският списък ще улесни сътрудничеството между държавите членки и ще допринесе за по-ефективна и предвидима система за предоставяне на убежище в Европейския съюз.

Frontex отчете спад с 30% на нелегалните пресичания на европейските граници

Frontex отчете спад с 30% на нелегалните пресичания на европейските граници

Най-натовареният маршрут е през Гърция, Кипър и България