Британското правителство преговаря с неуточнени трети страни за споразумения за изпращане на мигранти, на които е отказано правото да останат във Великобритания и са изчерпали правните възможности за избягване на депортиране, съобщава "Ройтерс".

Премиерът Киър Стармър е подложен на натиск да покаже, че може да контролира миграцията - емоционална тема за много гласоподаватели, които смятат, че тя е твърде висока. По тази причина в продължение на повече от десетилетие правителствата на страната се опитваха да затегнат контрола по границите.

Днес Стармър потвърди, че води разговори с "няколко държави" за "центрове за връщане", където Великобритания може да изпраща онези, които нямат законно право да останат в страната и са изчерпали всички възможности за обжалване.

Подобно споразумение би довело до сравнения с плана, разработен от предишното консервативно правителство, за депортиране на търсещи убежище в Руанда - схема, която Стармър отхвърли като трик и отмени веднага след като спечели властта на изборите през юли.

Стармър направи изявлението си по време на посещение в Албания, където обяви работа за справяне с бандите за трафик на хора, които помагат на мигранти да пътуват до Великобритания, често на малки и опасни лодки, отплавали от френския бряг.

Великобритания отчете 900 хиляди мигранти през 2023 година

Великобритания отчете 900 хиляди мигранти през 2023 година

Това е рекорд и надхвърля предварително изчислените цифри

На пресконференция със Стармър албанският премиер Еди Рама заяви, че подобен модел за връщане, договорен между Италия и Албания, трябва да бъде изпробван изцяло. Досега схемата е изправена пред множество съдебни пречки.

Рама отбеляза, че въпреки че други страни могат да повторят подобни споразумения, той не е склонен Албания да направи това за Великобритания.

Стармър посочи, че ще даде допълнителни подробности за преговорите си относно центровете за връщане "в подходящия момент".

В отделен брифинг неговият говорител изложи повече за това кой може да бъде обхванат от бъдеща сделка.

"Това ще се отнася за хора, които са изчерпали всички законни начини да останат в Обединеното кралство, но се опитват да забавят депортирането си, като използват различни правни тактики - губят документите си или друго, за да осуетят извеждането им", обясни той.

"Съгласно тези предложения те ще бъдат преместени в безопасна трета страна, докато чакат нова документация, за да се гарантира, че нямат шанс да затруднят депортирането си", допълни говорителят.

Великобритания ограничава приема на студенти, които може да посикат убежище

Великобритания ограничава приема на студенти, които може да посикат убежище

През 12-те месеца до юни 2023 г. нетната миграция във Великобритания достигна 728 000 души