emaxpress |
От него стана ясно, че за 75 дни са направени 70 проверки на близо 60 лечебни заведения.
Инспектирани са 6 РЗОК, като в проверките са участвали общо 17 експерти и консултанти. ИАМО е съставила 17 акта за административно нарушения за всички лечебни заведения, в които до момента са извършени планови и извънпланови проверки.
След това са направени препоръки за подобряване на дейността им.
Агенцията провежда две основни тематични проверки - в структурите по инвазивна кардиология и в спешните отделяния на лечебните заведения за болнична помощ.
Данните сочат, че общият брой подаден до момента жалби в агенцията надхвърлят 200. 60% от тях са проверени, като в 80% от тях има потвърждение на констатациите за влошено качество на здравеопазването.
Най-голям брой жалби са постъпили във връзка с недоволството на пациентите от качеството на медицинското обслужване и организационни проблеми.
Много жалби има и по отношение на затруднен достъп до медицинска помощ, корупция и нерегламентирани плащания, както и за източване на касата. От агенцията посочиха, че пилеят ресурси, за да извършват проверки на някои от жалбите, но се оказва, че те са подадени от несъществуващи лица От агенцията призоваха тази практика да бъде прекратена.
ИАМО посочи още, че в много от случаите жалбоподателите не разбират правомощията на агенцията. За това от там обясниха - установяваме нарушения, а не престъпления.
Освен това от Агенцията уточниха, че наказателна отговорност може да носят не само физически, но и юридически лица, каквито са болниците.
Голяма част от жалбите констатират медицински проблем, който обаче се е случил преди срока, до който агенцията може да се намеси, а именно една година.
Най-сериозни болници-нарушители са Благоевградската, за която има вече пет проверени жалби. Налице са сериозни проблеми в качеството на медицинското обслужване, като от агенцията не могат да си обяснят дали това е заради честата смяна на ръководството или напускането на добрите лекари.
Нарушения са констатирани още в МБАЛ-Бургас, Многопрофилна болница „Св. София", болница „Доверие". Такива има и в някои частни болници - въпреки че те обгрижват добре пациентите си, бягат от тежките случаи, става ясно още от доклада.
От агенцията посочиха още, че се създава агресивна обстановка по отношение на болниците в Благоевград и Гоце Делчев и предупредиха, че това води до напрежение сред лекарите там, откъдето може да се получат и грешки.
Въпреки това обаче, медицинското ДАНС, както се шегуват от агенцията, изтъкна и че има много добре структурирани болници, които работят отлично. Такова е спешното отделение на Хасковската болница, както и Университетската болница „Св. Марина" във Варна и „Царица Йоана" в София..
От агенцията призоваха да се прави разлика между медицинска грешка и лекарска грешка.
От там обясниха, че медицинската грешка включва всички медицински дейности, които могат да имат отношение към обслужването на всички пациенти.
Лекарската грешка е персонализирана и визира само професионалния подход на конкретния лекар.
Стана още ясно, че от ИАМО ще поканят представители на прокуратурата, за да се изготвят единни критерии, тъй като границата между нарушение и престъпление е много тънка.
pimp
на 28.05.2010 в 14:47:19 #1Да беее