По 60 хиляди лева обезщетения са получили част от членовете на Висшия съдебен съвет.

9 от членовете на съвета са получили обезщетения в размер на 20 работни заплати, след като са напуснали магистратските си постове.

Само Галина Захарова от Софийския апелативен съд и Мая Кипринска от следствието в Благоевград са отказали обезщетенията.
Според тях членовете на Висшия съдебен съвет не са напуснали системата и следователно нямат право на обезщетение.

И морално, и законно, и дори щадяло парите на данъкоплатеца било решението на съвета, тъй като ако вземели заплатите си след 2, 3 или пет години, те щели да бъдат в евро и затова повече, коментира БНР.

Днес членовете на съвета си гласува и допълнителни пари за работата си като членове на постоянните комисии. Решението е взето без обсъждане.

5 % за участие във всяка втора постоянна комисия ще получават членовете. При основна заплата от 2 290 лв. те ще добавят по още 115 лв и по толкова за всяка следващата комисия, но не повече от 805 лв., ако участват в още до 7 комисии.

Членовете на съвета получават и от 600 до 800 лв. за прослужено време. Така сметката сочи, че при минимален ангажименти един член на съвета ще получава 2290 лв заплата средно, средно 700 лв. клас прослужено време и поне 115 лв. за участие в постоянна комисия.
Така най-малката заплата на член на ВСС ще е около 3100 лв.

Припомняме, на 28.09. бяха определени членовете на новия постоянно действащ орган в съдебната система. Това стана със скандал и след като опозицията напусна парламента. Няколко дни по-късно, председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев изрази съмнение в почтенността на някои от членовете.