Парламентарната здравна комисия отхвърли проекторешение, според което Министерски съвет се задължава да спре процеса на закриване на общински болници и в срок до два месеца да представи пред Народното събрание национална програма за преструктуриране на болничната помощ.

Проектът беше внесен от депутати от ДПС на 5 февруари, а днес беше отхвърлен с 11 гласа „против" и 4 „за", съобщи zdrave.net.

В мотивите на вносителите се казваше, че след като в началото на мандата на правителството на ГЕРБ бе заявено намерение за реформа в здравния сектор, обществените очаквания са били свързани с реализиране на цялостна, стройна концепция.

Вместо това стихийно и без превенция на риска за лишаване от достъп са предприети действия в посока закриване на болници.

Според председателя на парламентарната здравна комисия Лъчезар Иванов обаче, броят на болниците у нас е твърде голям, броят на лекарите не съответства на европейските критерии, а ГЕРБ са готови да си понесат отговорността, ако сгрешат.

В същото време шефовете на около 35 общински и частни болници се събраха днес в Първомай и взеха решение за провеждане на национален ефективен протест.

Той ще се състои в Световния ден на здравето, отбелязван и като Ден на здравния работник - 7 април, съобщиха от Центъра за защита правата в здравеопазването.

Още от утре обаче медиците ще протестират символично с лентички и баджове. Основните им притеснения са свързани с намалените бюджети и неравностойното третиране на лечебните заведения в страната ни.

Исканията на протестиращите са изложени в подписка, която бе подкрепена от над 120 000 души и внесена в Министерски съвет.

Сред тях са незабавни промени в действащото законодателство, които да поставят всички лечебни заведения в среда на честна конкуренция; незабавно премахване на незаконните изисквания на НЗОК за двама специалисти по клинична пътека и ново договаряне при условията на НРД 2010.

Сред исканията са и увеличаване на бюджета на НЗОК до размерите от 2009 година; незабавно премахване на делегираните бюджети и справедливо заплащане на всички извършени и отчетени от лечебните заведения дейности; премахване на бюрократичните ограничения пред лекарите специализанти; осигуряване на равни възможности за всички да кандидатстват за финансиране по европейски програми.