Пушенето е разпространено средно между 44,4% мъже и жени в България.

Това съобщи д-р Маша Гаврилова, началник отдел "Опазване на общественото здраве" в Министерството на здравеопазването.
Данните са според проучване, което е направено в края на 2007 г. от Националния център по опазване на общественото здраве по поръчка на Националната програма за ограничаване на тютюнопушенето.

„Много обезпокоителен е фактът за нарастване на процента сред жените. Ако 1986 г. са били около 16%, през 2007 г. това вече правят 38,3% от жените, което представлява страшно стръмна крива на нарастване на тютюнопушенето сред тях", обясни експертът.

И сред децата процентът на пушачите е много висок и се движи около 30%. Това са деца, които са опитвали, които са пушили или пушат редовно. Има и данни за деца, които пропушват от 7 и от 8 годишна възраст.

„Особено сред ромите има и от още по-ниска възраст, но нямаме разделение по етнически признак", добави доктор Маша Гаврилова.

Според нея в Европа тенденциите са за намаляване на тютюнопушенето, докато ние не можем да се похвалим с това. Иначе, „България се нарежда някъде около средата сред всички страни в Европа по брой на пушачи. Не сме нито с най-много, нито с най-малко, но като процент това е много - около 50%".

Междувременно бяха оповестени данни и от друго проучване. Според него пациентите, които спират да пушат четири седмици преди деня за операция, намаляват риска от постоперативни усложнения.
Това гласи докторска теза на учен от Каролинския институт на медицинския университет в Швеция, катедра по Клинични проучвания и обучение.

Новите данни са публикувани в ScienceDaily. Според тях пушачите, които са били подложени на операция страдат значително по-често от непушачите от усложнения от типа на инфекции или трудно заздравяване на раната. Изследването е показало, че риска от усложнения намалява, ако пациента спре да пуши преди хирургичната намеса. Твърдението е известно, но до момента не се е знаело колко по-рано трябва да стане това.

Проучването е установило също, че много от лицата, взели участие в програмата за отказване от цигарите са се разделили със своя навик за кратък или по-дълъг период от време. Приблизително 58% от пациентите, които са получили помощ, са спрели да пушат преди операцията, а 38% са продължили да не пушат и след това в рамките на една година.

За повече информация за отказване от тютюнопушенето можете да се обадите на тел.02/989 82 10 или на http://www.iqsbulgaria.com/.