Осъдиха бивш общински съветник в Силистра на 5 г. затвор за лихварство. Решението е на ВКС.
Тричленният състав на Върховния касационен съд (ВКС) промени присъдата на Живко Димов в частта, с която е потвърдено определената присъда на Окръжен съд - Силистра. Определената глоба е намалено от 8 000 лв. на 5 000 лв. Останалата част от решението остава в сила. Решението е окончателно.
Бившият общински съветник на партия "Атака" в общинския съвет в Силистра обжалва първото решение на ВКС за присъда от Окръжен съд - Силистра. Делото постъпва за втори път във Върховния касационен съд, след като ВКС отменя решението на Апелативен съд - Варна по и връща делото за ново разглеждане.
В първата присъда Живко Димов е признат за виновен за това, че в периода 1998 - 2009 г. в Силистра е предоставял парични парични заеми на различни лица, обезпечени с ипотеки на недвижими имоти, записи на заповеди или залози на вещи, срещу получаване на лихви и задължения за връщането им. От тази дейност се е облагодетелствал със 106 496 лв.
Първият съд му е наложил наказание "лишаване от свобода" за срок от 5 г. и "глоба" в размер на 8 000 лв. Осъден е да заплати сумата от 106 496 лв. в полза на държавата.
За разлика от намалената глоба от 8 на 5 хил. лева, подсъдимият трябва да плати 106 496 лв. в полза на държавата. Тази сума не е глоба, а последица от ангажиране на наказателната му отговорност. Тя е съобразена с равностойността на приетия за установен предмет на престъпно посегателство, се казва в мотивите на върховните съдии.
С обжалването пред Апелативен съд - Варна присъдата е изменена. Отменен е определеният вид на затворническо общежитие за изтърпяване на наложеното на подсъдимия наказание. В останалата й част присъдата е потвърдена.
Съдебният състав на ВКС приема за неоснователни жалбите на подсъдимия и на неговия защитник.
Върховните съдии пишат в мотивите си: "Няма основание да се приложи нормата на чл. 55 от НК при определяне на дължимото наказание "лишаване от свобода", независимо от изтъкнатите в жалбата на защитника доводи за семейно положение и за това, че деецът бил земеделски производител, трудово ангажиран в "Нерон" ЕООД и Общинския съвет на гр. Силистра. Обратното, именно предвид цитираните качества на дееца, с оглед на които той трябва да е блестящ пример за гражданско съзнание за семейството си и за своите съграждани, при отмерения минимален размер на наказанието "лишаване от свобода" всякакво по-нататъшно намаляване би било проява на неоправдано снизхождение".
Според ВКС обществената опасност на престъплението е на базата, че подсъдимият не е имал никакво колебание да злоупотребява с липсата на правна грамотност на пострадалите лица, когато те са били притиснати от тежки житейски несгоди и не са имали възможност да бъдат достатъчно енергични и да се посъветват професионално, за да се противопоставят на престъпното му поведение.