71 дилъри на дрога са задържали столичните полицаи от началото на годината, съобщават от пресцентъра на МВР.

Криминалистите от сектор "Наркотици" при СДП са иззели и следните количества наркотици за първите пет месеца на тази година:

  • марихуана - 15,5 кг
  • амфетамин - 6,3 кг
  • кокаин - 270 грама
  • хероин - 200 грама
  • екстази - 606 таблетки

Освен специализирания сектор в Столична дирекция "Полиция", към всяко РПУ в София има звено, работещо за предотвратяване на наркоразпространението в столицата.

Гражданите могат да съдействат на полицията с конкретни сигнали при гарантирана анонимност, уточняват от СДП.

Някои открояващи се случаи:

Поредният доставчик на дрога "по заявка на клиента", бе задържан от служители на сектор "Наркотици" в СДП при спецоперация на 10 юни в ж.к."Сухата река", съобщават от пресцентъра на МВР.

Момчето е само на 15 години и досега не е попадало в полицейските регистри.
От него са иззети 23 полиетиленови топчета с прахообразно вещество, за които експертизата установила, че е хероин. Непълнолетният куриер бил използван от двама опитни дилъри - 30-годишни, неведнъж залавяни с наркотици.

Те приемали заявки за доставяне на наркотици на така наречената "централа" - мобилен телефонен номер за поръчки. Само седмица по-рано, единият от тях бе заловен на пл."Гарибалди" с четири дози хероин.
Тогава прокурор при СГП му определи мярка "парична гаранция" в размер на 500 лева.

При последния случай му е наложено "задържане под стража" за 72 часа. Установен е и друг куриер, работил за него - 29-годишен мъж, у когото при задържането му на 3 юни на бул."Патриарх Евтимий" криминалистите открили десет топчета със същия бял прах.

Сред заловените с хероин от началото на юни "рекордьор" е 20-годишен младеж. При претърсване в жилището му в кв."Хаджи Димитър" са иззети 80 различни по големина опаковки с дрога и електронна везна с останал по нея бял прах. Последвал оглед на входната площадка, където над дървено табло била укрита полиетиленова топка с още 36 дози. Изследването в лабораторията на СДП доказало, че веществото е хероин с общо тегло 36 грама.

Съучастникът му - 22-годишен при арестуването му на 5 юни на бул."Сливница" успял да погълне 5 топчета със същия наркотик, които по-късно били иззети след направени му медицински манипулации в "Пирогов".
Двамата са с мярка за неотклонение "парична гаранция": 1500 лева за пшървия и 1000 лева за втория.

Голямо количество марихуана бе иззето при успешна полицейска операция в края на май, когато криминалистите от сектор "Наркотици" в СДП задържаха 35-годишен мъж с прякор"Драго Бичето", осъждан.

В обитавания от него апартамент в ж.к."Сердика" и таванско помещение към него бяха открити повече от 3,5 килограма амфетамин, 94 грама марихуана-холандски сорт, 47 таблетки екстази и две електронни везни.
Магистратите са му наложили постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража".

Постоянен арест е определен и на 46-годишен мъж с прякор "Нини", в чийто дом в кв."Лозенец" са открити много и различни видове наркотични вещества и лекарствени средства: 209 таблетки амфетамин, 157 ампули морфин, 75 таблетки "Субситол", както и различни количества марихуана, "Лидол", хероин и други.