Генералният секретар на НАТО Марк Рюте се срещна с президента Доналд Тръмп в сряда, съобщава АП.
Припомняме, че срещата идва, след като Тръмп разкритикува НАТО, твърдейки, че САЩ носят повече от справедливия си дял от военните разходи. Но недоволството му е по-силно от войната с Иран, тъй като той се ядосваше от факта, че някои страни членки игнорираха призива му да му помогнат да възобнови търговията с петрол през затворения Ормузки проток.
Тръмп поднови заплахите си да напусне 77-годишния съюз, повишавайки залозите преди срещата на върха на лидерите на НАТО в Турция следващия месец. Но Рюте се опита да го успокои в сряда.
Припомняме, че на срещата на Е5 бяха изпратени послания към Русия и САЩ за подкрепа за Украйна. Тя се проведе седмица преди срещата на НАТО в Турция. Чуха се гласове в подкрепа засилването на европейския компонент в НАТО.
USD
CHF
GBP