Генералният секретар на НАТО Марк Рюте съобщи, че президентът на Украйна Владимир Зеленски ще вземе участие в срещата на върха на Североатлантическия алианс, която ще се състои в Анкара на 7-8 юли, писа Би Би Си.

"Президентът Зеленски ще се присъедини към нас в Анкара. Очаквам, че ще покажем на него и на всички украинци, че нашата подкрепа не спира, и ще напомним на президента Путин, че няма да си тръгнем", заяви Рюте в изказване пред Атлантическия съвет.

Рюте също така съобщи, че по време на срещата на върха членовете на НАТО ще бъдат готови да покажат на Русия, която той описа като основна заплаха, че в случай на евентуална агресия от Кремъл, Алиансът е готов да окаже съпротива.

"Най-важното е, че в Москва разбират нашето послание: днес можем да се изправим срещу вас. И ще направим така, че ако предприемете глупава стъпка срещу нас, ние сме готови да се защитим", заяви Рюте.

Той отбеляза, че страните от Алианса са готови да изпълнят ангажиментите си да отделят не по-малко от 5% от БВП за отбрана и да засилят подкрепата си за Украйна.

Рюте обеща, че по време на срещата на върха ще бъде обявено сключването на отбранителни договори на стойност десетки милиарди долари.

Тръмп и Рюте обсъдиха стабилността на НАТО

Тръмп и Рюте обсъдиха стабилността на НАТО

На фона на споровете с европейските партньори

"В крайна сметка Путин не се страхува от нашите обещания за финансиране и укрепване на отбраната. Той се страхува от изпълнението на тези обещания. А ние точно това правим, Владимир", — обърна се той към Путин. — "Ние ще се защитим!", посочи Марк Рюте.

Предишната среща на върха на НАТО се състоя в Хага в края на юни 2025 г. В нея също участва Зеленски, както и президентът на САЩ Доналд Тръмп.