Правосъдният министър Екатерина Захариева намира за уместно президентското вето върху текстовете от Изборния кодекс за гласуването в чужбина. Пред БНТ тя заяви, че преди въвеждането на ограниченията трябва да заработи електронното гласуване.
Припомняме, че правната комисия в парламента днес трябва да обсъди върнатите текстове и да излезе със становище преди гласуването в пленарна зала.
Захариева опроверга информациите за полиграф или т.нар. детектор на лъжата за магистратите. Полиграф щяло да има за експертите от Бюрото срещу корупцията, които ще проверяват висшите държавни служители.
Захариева обясни, че е имало идея да се прави такава проверка на магистратите, но срещнали голяма критика. Тя е категорична, че доходите на семействата на магистратите трябва да отговарят на начина им на живот.
Правосъдната министърка изрази убедеността си, че 90 % от родните магистрати са почтени. Те обаче били твърде заети, за да постановяват качествени актове така, както биха искали. Екатерина Захариева смята, че трябва да се повишат и качеството, и манталитетът на юристите. За да стане това обаче ще бъдат променени изискванията за атестации. По думите на Захариева сега оценките били напълно формални. Нямало и осигурени обучения за юристи. Тя посочи, че щели да се опитат поне веднъж годишно да осигурят обучение.
По мнението на министъра корупцията е важен проблем не само за нашата страна, но и за цяла Европа. Корупцията в съдебните системи на голяма част от държавите в Европейския съюз била една от най-големите пречки пред независимостта и безпристрастността.
Екатерина Захариева коментира и темата за референдумите. Тя посочи, че президентът трябва да може сам да инициира референдуми, защото е избран пряко от хората. Това означавало, че той е избран с не по-малко от 400 000 гласа. Неговите референдуми можели да бъдат отхвърлени. Тези пък инициирани с 400 000 валидни подписа народните представители били длъжни да приемат без възражения.
Захариева смята, че е добре да има референдуми, но не трябвало да се губи енергията на хората. Според нея е важно референдумите първо да минават през Конституционния съд. Той трябвало да каже кое може и кое не може.