На 3 март 1997 година София осъмва шокирана от новината за тройно убийство в кв. „Гео Милев". 16 години по-късно осъден за смъртта на оръжейния търговец Николай Кънчев, съпругата му Миглена (доведена майка за подсъдимия) и 4-годишния им син няма. Подсъдим е големият син - Димитър Кънчев, който към момента на престъплението е бил 17-годишен.
Делото неколкократно е връщано по различни инстанции, като последната присъда, която Кънчев обжалва - 18 години затвор, е поставена от Софийски апелативен съд.
До месец трябва да е и факт решението на върховните магистрати от ВКС.
Няколко часа след убийствата Димитър Кънчев прави пълни самопризнания, от които обаче се отказва от по-късен етап от разследването.
През всичките тези години адвокатите му се опитват да докажат, че докато е признавал вината си е бил под въздействието на диазепам и други успокоителни и не е разсъждавал трезво. Тезата им обаче беше разбита на пух и прах от съдебно-психиатричната експертиза, от която става ясно, че Кънчев по време на разпита е бил в състояние да дава адекватни отговори и да ръководи постъпките си.
Според лекарите въздействието на диазепама е било с цел намаляване на напрежението и тревожността, като след приемането му не е установено Димитър Кънчев да е изпадал в състояние на психично разстройство.
Той не е бил лишен от възможността да разбира свойствата и значенията на действията си и да възприема правилно действителността, заяви по време на днешното заседание пред ВКС д-р Валерия Филипова.
Защитникът на Кънчев адвокат Слави Димитров направи пореден опит делото да бъде отложено, като поиска от съда да бъдат разпитани нови свидетели и да бъдат направени нови експертизи. Не търсете под вола теле, призоваха адвокатите на частните обвинители.
В крайна сметка съдиите решиха, че частично съдебно следствие е приключило и дадоха ход на пледоариите.
Адвокат Слави Димитров призова клиентът му да бъде признат за невинен, защото липсват в пълен обем непротиворечиви доказателства за вината му. По думите му налице са явни, съществени нарушения на процесуалната защита, защото по време на нито един от разпитите Димитър Кънчев не е бил със защитник.
От съмнителни факти не могат да се правят изводи за други факти. Те не могат да стоят в основата на осъдителна присъда, заяви адвокат Димитров по време на близо двучасовата си пледоария.
Защитникът настоя от доказателствения материал да бъдат изключени протоколите от огледа на местопрестъплението, защото той е проведен при отсъствието на поемни лица.
Настоявам да бъде изключен и протоколът, в който се конкретизира намерения пистолет. На него липсват поставени подписи от следовател и представлява абсолютни съчинение на разследващите с цел напасване на доказателства срещу подсъдимия, коментира още защитникът.
Той недоумява и как следователят е установил, че в мезонета на семейство Кънчев има миризма от пистолет Зиг зауер. Кой различава миризма от Зиг зауер и Макаров например, учуди се Димитров.
Юристът поиска да бъдат изключени самопризнанията на Димитър Кънчев, защото не са направени в присъствието на адвокат. Освен това по думите му има несъответствие между самопризнанията и снимките на труповете, направени при огледа.
Адвокатите на частните обвинители поискаха да бъде потвърдена 18-годишната присъда. Те се съгласиха с казаното от защитата, че има пропуски в разследването, но подчертаха, че тези пропуски не правят събраните доказателства негодни.
За последния половин век в България това е най-тежкото убийство, подчерта адвокат Георги Ценев и поиска подобаващо наказание по него. Шокиращо за адвокатите е и че не виждат разкаяние у подсъдимия Димитър Кънчев. Според тях една оправдателна присъда може да доведе до извършване на нови престъпления и няма да има възпитателна функция.
Държавното обвинение се солидаризираха с всички адвокати относно допуснатите пропуски в разследването, което е довело и до забавяне на самото дело. Това обаче не значи, че няма убийство, категорични бяха от прокуратурата. От там настояха присъдата на въззивната апелативна инстанция да бъде потвърдена.
В края на заседанието подсъдимият не сдържа нервите си и призова адвокатите отново да си прочетат делото. Омръзна ми от спекулации, омръзна ми от лъжи и подигравки, заяви Кънчев и поиска върховните магистрати да отменят наложеното му наказание. В едноседмичен срок той ще представи собствена лична защита. На излизане от съдебната зала подсъдимият запази пълно мълчание.
Юлиан-3
на 16.01.2013 в 19:40:30 #3катил.....да гние до живот!.....

прякор
на 16.01.2013 в 15:31:50 #2Във всички цивилизовани държави самопризнанието е годно доказателство, щом е направено при определени в закона процедури, т.е. без насилие или друг вид влияние върху признаващия се. Друг е въпросът, че в повечето цивилизовани държави не може да бъде издадена осъдителна присъда само на базата на такова признание, а трябва и други, подкрепящи доказателства, защото признаващият се може да търси санзация, може да не е добре психически и т.н.
biGGb
на 16.01.2013 в 14:54:30 #1Има и една подробност - че след като си е признал, лично е завел полицаите до мястото, където е бих изхвърлил нож или някаква дреха с кръв. Дори и да е пил лекарства, от тях не му е дошло видение къде са се намирали тези неща.