Министерският съвет пусна за обществено обсъждане промените в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.

Властта предлага изменения в следните направления:

  1. Въвеждане на категорията "колежани" - обучавани български граждани за придобиване на професионална квалификация от професионално направление "Военно дело и отбрана" за нуждите на Министерството на отбраната и други министерства и ведомства, с цел да се разшири обхвата на обучаемите в професионалните колежи.
  2. Предвижда се държавните образователни стандарти, по които се провежда обучение в професионалните колежи за придобиване на четвърта степен на професионална квалификация по професии от професионално направление "Военно дело и отбрана" да се приемат с наредба на министъра на отбраната съгласувано с министъра на образованието и науката като по този начин се синхронизира регламентацията в ЗОВСРБ и Закона за училищното и предучилищното образование, но се отчита и спецификата при обучението на военнослужещите.
  3. Предвижда се уредба, чрез която министърът на отбраната въз основа на изрична законова делегация да може да издаде заповед, с която да създаде организация за провеждане на процедура по валидиране на професионални знания, умения и компетентности в професионалните колежи на военнослужещите със сержантски/старшински звания, преминали обучение в учебните центрове.
  4. Прецизира се уредбата, касаеща курсантите чрез промяна в относимите разпоредби в ЗОВСРБ и Закона за Министерството на вътрешните работи по отношение на техните доволствия, права, военни звания и създаване на нарочно основание особеният им статус да се регламентира в наредба на министъра на отбраната.
  5. Създава се уредба, регламентираща статуса на колежаните, аналогична на уредбата на курсантите, доколкото и тази категория обучаеми се предвижда да са военнослужещи с особен статус.
  6. Предлага се да се разшири обхвата на служителите от други министерства и ведомства, които могат да се обучават в образователните институции на МО на реципрочна основа.
  7. Прецизира се уредбата относно реда за разпределяне на служебното време на военнослужещите, за неговото отчитане и компенсиране с намалено служебно време, както и относно условията за ползване и отлагане на платения годишен отпуск и другите отпуски от военнослужещите.
  8. Въвеждат се рестрикции при прекратяването на договорите за военна служба и се предлага отмяна на § 7 от ПЗР към Закона за изменение и допълнение на ЗОВСРБ.
  9. Отпада изискването срокът на договора за военна служба на войниците да бъде удължаван не повече от три пъти, като по този начин ще им се осигури възможност, да сключват договори за военна служба до пределна възраст.
  10. Облекчават се изискванията за постъпване на военна служба, като се изпълнява се мярка № 169 и част от мярка № 174 от Плана за намаляване на административната тежест.
  11. Правителството предлага регламентация, чрез която пределната възраст за всички хабилитирани военнослужещи да бъде 57 години, независимо от притежаваното от тях военно звание.
  12. Прецизират се разпоредбите, касаещи изплащането на допълнително възнаграждение за заместване и допълнително възнаграждение при временно изпълнение на задълженията на вакантна длъжност на военнослужещите.
  13. Предлага се разширяване на рестрикциите към получаването на обезщетение при прекратяването на договора за военна служба по чл. 227 от закона.
  14. Друго изменение касае подобряването на статута на членовете на семейството на командирован военнослужещ или цивилен служител на длъжност в задгранично представителство, международна организация или в друга международна инициатива, при пребиваване с него в страната по местоназначение, аналогично на уредбата по Закона за дипломатическата служба.
  15. Регламентиране и синхронизиране на терминологията по отношение изпълнението на задачите на въоръжените сили, държавния военновременен план, привеждането в изпълнение на останалите военновременни планове, стратегическите планове, които са свързани с взаимодействието и произтичащите ангажименти от съюзните планове за възпиране и отбрана, плановете за операции на въоръжените сили и проекти за инвестиционни разходи за придобиване на отбранителни продукти.
  16. Създава се изрична уредба относно определяне дейността на Върховното главно командване и разрешаване използването на оръжие и/или технически средства от въоръжените сили срещу безпилотни автономни системи и средства при охрана и отбрана на военни обекти, пунктове за постоянна дислокация, военни формирования, техника и корабни платформи, разположени извън пунктовете за постоянна дислокация.
  17. Допълва се уредбата, като се регламентира че начална и специална военна подготовка на войниците (матросите) и на резервистите ще се провежда освен в учебни центрове и в професионалните колежи, както и, че войниците /матросите/ ще се обучават за присвояване на първо сержантско/старшинско звание в професионалните колежи.
  18. Регламентира се възможност за водене на електронен регистър на курсантите и колежаните.
  19. Прецизира се уредбата, свързана с атестирането на военнослужещите.
  20. Прецизира се уредбата относно формирането на основната месечна заплата, допълнителните възнаграждения на цивилните служители по трудово правоотношение и добавката за робота по чл. 297, ал. 1 от ЗОВСРБ.
  21. Създава се ясна и безспорна уредба относно статуса на служителите в Националния военноисторически музей - НВИМ.
  22. Разширява се обхватът на структурите от състава на въоръжените сили във военно време чрез включване на Държавна агенция "Технически операции"
  23. Прецизира се и определението за "Тежко материално положение" в §1, т. 2 от Допълнителните разпоредби на ЗОВСРБ, като се обвърза с реален икономически показател - линията на бедност, която се определя с акт на Министерския съвет.
Военните ни ще могат да участват в операции и мисии у нас и в чужбина

Военните ни ще могат да участват в операции и мисии у нас и в чужбина

Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили