Антикорупционният фонд (АКФ) е провел собствено разследване във връзка проекта на фирмата "Петрургия" на Румен Гайтански - Вълка за изграждане на мащабен инсинератор в района на село Върбовка в община Павликени. Планираният капацитет на съоръжението е достатъчен за изгаря отпадъците от цяла България, а дори и Европа, съобщават от АКФ.
От разследващата неправителствена организация заявяват, че в рамките на разследването са установили редица нарушения и поводи за съмнения в безпристрастността на ангажираните със случая институции, които ще бъдат представени допълнително.
За днес е насрочено първо заседание Върховния административен съд (ВАС) по казуса.
От Антикорупционния фонд посочват, че Румен Гайтански е дългогодишен ключов играч в бизнеса с отпадъци.
Отбелязват още, че проектът за инсинератора е провокирал протести в общините Павликени и Севлиево през 2022 г. От АКФ допълват, че имало съмнения относно прозрачността и законността на процедурите по съгласуване и одобряване на инвестиционното намерение, както и опасения, че инсинераторът ще вреди на общественото здраве и околната среда.
Инвестиционното намерение е било представено публично в края на 2021 г. От АКФ изтъкват, че за подаване на становища по проекта е бил определен срок само от един месец - от 6 декември 2021 г. до 6 януари 2022 г.). Било обявено, че се предвижда да бъде изграден завод за каменна вата със собствен енергоизточник - инсинератор с капацитета 1160 тона RDF дневно. "Заявеният огромен капацитет дефакто би превърнал един от най-плодородните земеделски райони на Дунавската равнина в център на изгарянето на отпадъци на България", коментират от Антикорупционния фонд.
Във връзка с проекта се водят няколко съдебни дела, като до момента съдът се произнася в полза на "Петрургия". Казусът е достигнал до ВАС след отсъждане на Административен съд - София област в полза на фирмата на Гайтански. Делото във Върховния административен съд е образувано през 2023 г. по касационна жалба от сдружение "Ти решаваш" и директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) във Велико Търново срещу съдебното решение. От АКФ изтъкват, че оспорването постановление е издадено от съдия Емил Желев, който бил бивш кадър на закрития Специализиран наказателен съд. Според юридическия екип на организацията решението е формалистично и по същество не се основава на закона. Съдът дори дописал процедурата, като въвел допълнително изискване за заявяване на особено мнение на датата на заседанието, каквото не се съдържало в закона.
Спорът е по отношение на решение на директора на РИОСВ от 2023 г., с което се спира реализирането на инвестиционното намерение. "Петрургия" оспорва решението пред административния съд, като твърди, че то е трябвало да бъде базирано на становището на Екологичен експертен съвет от зимата на 2022 г., което е в полза на инсинератора. От АКФ обясняват, че преди екоинспекцията във Велико Търново да издаде решението си обаче, през пролетта на 2023 г. е проведен втори Екологичен експертен съвет, който дал отрицателно становище по проекта.
Според правния експерт в АКФ Лора Георгиева решението на Административен съд - София област не отчита, че по закон експертният съвет е помощен орган към екоинспекцията и само директорът на РИОСВ има правомощия да взима решения. "В допълнение, в случая е имало две самостоятелни основания за провеждане на нов експертен екологичен съвет - от една страна, двамата гласували "против" членове на съвета, са депозирали особени мнения в законовия срок, а от друга страна, Регионалната здравна инспекция е изразила съмнения в безопасността на проекта, поради непълнота на представената от инвеститора документация", обяснява тя.
От АКФ посочват още, че в производството пред Административния съд като свидетел на фирмата на Румен Гайтански се явява бившият директор на РИОСВ Цонка Христова, под чието председателство е проведен първият експертен съвет. "Чисто юридически буди недоумение допускането на свидетелски показания за обстоятелства, за които има неоспорени писмени доказателства. От друга страна, подобно поведение от страна на г-жа Христова като бивш директор на специализирания държавен орган, призван да отстоява публичния интерес от безопасна околна среда и съхранена природа дава повод за сериозни съмнения в нейния интегритет", коментира Лора Георгиева.