Асоциацията на прокурорите в България излезе със становище относно промените в съдебната система и последиците от тяхното приемане.

Според тях всяка намеса в работата на независимата съдебна власт, прокарана чрез законодателни изменения следва да не става на парче и в последния момент, а при ясно заявени от вносителите намерения, предварително обсъдени от магистратите, академичната общност, НПО и от гражданското общество.

Асоциацията подкани Конституционният съд да се произнесе в разумен срок по въпросите, по които е сезиран, тъй като те са от изключително важно значение, не само за съдебната система, но и за българското общество.

Конституционното място на Прокуратурата на Република България, като гарант срещу произвол и засягане основните ценности на обществото ни, е в съдебната система, посочват от Асоциацията на прокурорите.

Те посочват, че събитията от последните седмици са силно притеснителни.

Последните изменения на ЗСВ, заедно с част от измененията в НПК, оставят съмнения, че са мотивирани не от стратегическата и желана от всички магистрати и граждани цел за усъвършенстване на работата на съдебната система като цяло и в частност на прокуратурата, а от цели породени от конюнктурната политическа обстановка и от стремежа за постигане на точно определени кадрови промени.

Асоциацията критикува решението за намаляването на нужните гласове във ВСС за освобождаване на главния прокурор от 17 на 13. Конституционната логика повелява вземането на кадрови решения за тримата висши представители на съдебната власт да се извършва по еднакъв ред, като израз и гаранция за спазване на принципа на правната сигурност в държавата, поясняват те.

Светкавичното отстраняване на Иван Гешев от поста главен прокурор също поражда много съмнения, посочват от асоциацията.

Румен Радев подписа уволнението на Гешев

Румен Радев подписа уволнението на Гешев

Иван Гешев от днес е освободен от длъжността главен прокурор