Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) затвори две кланици - регистрирана в сливенското село Гергевец и нелегална в Бяла Слатина, след установени сериозни нарушения.
При проверка в Гергевец инспекторите са констатирали лоши хигиенни условия, включително мухъл, ръжда и липса на дезинфектанти. Унищожени ще бъдат 185 кг свинско месо и продукти без идентификационна маркировка, което прави невъзможно проследяването им. На собственика е съставен акт, а дейността може да бъде възобновена едва след отстраняване на нарушенията.
При отделна проверка инспектори на ОДБХ - Враца са разкрили нерегистрирано животновъдно стопанство и нелегален цех за месопреработка в частен имот в Бяла Слатина, оборудван в гараж.
Открити са 67 кг месни заготовки, насочени за унищожаване. В обекта са установени и неидентифицирани животни - две телета и крава, които са поставени под забрана за движение до извършване на ветеринарни изследвания, както и две прасета с неясен произход, които ще бъдат заклани заради риск от африканска чума по свинете. На собственика е разпоредено да регистрира обекта съгласно законовите изисквания.
USD
CHF
EUR
GBP