Делата от България в Съда за правата на човека, сравнено с другите държавите, са някъде по средата. Това заяви пред bTV Диана Ковачева, български съдия в Европейския съд по правата на човека.

Тя посочи, че страната ни е с повече дела от страни като Финландия и Исландия, но с по-малко от Италия, Франция, Турция и Полша.

По нейни думи е обхванат целият спектър на конвенцията.

"Има дела, които са свързани с нарушено право на собственост, все още има реституционни дела за обезщетения, за земеделски земи, които са с много нисък размер и нашият ги съд връща обратно в България, за да бъде по-адекватно правосъдието. Има дела за домашно насилие, една от темите, които за България са действително важни тогава, когато държавата не е успяла да предприеме мерки, за да защити жертви, които са подавали сигнали. Има дела за полицейско насилие", изреди Ковачева.

България плаща над 250 000 лв. по присъди на Европейския съд по правата на човека

България плаща над 250 000 лв. по присъди на Европейския съд по правата на човека

Държавата дава и над 20 000 евро по споразумения за обезщетения

Тя отбеляза, че делата за мигранти са пренебрежимо малко.

"Пред нашия съд са около процент и половина само на година. Тоест не са изобщо много. Това е много малък процент от делата, които постъпват в съда, което означава, че на практика дори са пренебрежимо малко. Също така трябва да се каже, че конвенцията не регламентира изрично право на убежище, но нека да си дадем сметка, че тази конвенция е приета преди 75 години. А тогава проблемите пред хората са били много различни", посочи Ковачева.