Омбудсманът Мая Манолова е недоволна от защитата на правата на децата в интернатите и възпитателни училища. "Децата не трябва да се наказват за прояви, свързани с т.нар. статусни нарушения, за които възрастните не носят наказателна отговорност", категорична е Манолова.
"Оказва се, че интернатите са просто осигуряване на работа за местните хора, както и място за живеене на деца от много бедни семейства", каза Манолова и даде пример с дете, което изпитвало панически страх от душа в банята, защото просто не виждал такъв досега.
В редица интернати имало бременни момичета. Бременна девойка на 14 години е настанена в интернат, защото се омъжила на крехка възраст. В същото време съпругът я посещавал и чакал тя да си излежи наказанието.
Мая Манолова срещнала и родния вариант на „Беднякът милионер”. Момче, настанено в интернат излязло на разходка, изтеглило билет от лотарията, спечелило 100 000 лева. Един от възпитателите му обаче взел билета с печалбата. Сигнализирани са компетентните органи за този случай.
Омбудсманът настоява за по-бързо закриване на интернатите и на възпитателните институции за децата нарушители. "Реформата в детското правосъдие трябва да бъде извършена незабавно", смята общественият защитник.
"В такива интернати се въдворяват деца, които са жертви", изтъкна Манолова. "Затварят се зад решетки деца, които са хваната за просия, принудителна проституция или бягство от дома", твърди омбудсманът.
Тя настоява да се разработят отворени резидентни услуги в 28 на брой центрове, по един във всяка област. Според омбудсманът, трябва също така да се разработят 4 центъра за затворени резистентни услуги за настаняване на деца в конфликт със закона.
Направен е и финансов разчет - 6 милиона евро по ОП „Развитие на човешките ресурси” и 3 милиона евро по ОПРР. Мая Манолова е притеснена, че се неглижира образованието на децата в интернатите.
"Тези деца не трябва да се оставят без средства", каза тя. В населено място Манолова срещнала следния казус- местните пропищели от набезите на децата върху селския хоремаг, а причината била, че те няма с какво да си купят дори една вафла.
Омбудсманът срещнала и странни методи на превъзпитание на провинилите се.
В един интернат момичета се вадели по бельо в студа. Децата се наказвали и с лишаване от ваканция, както и с натоварване с хигиенни задачи на помещенията. В някои интернати липсват медицински услуги.
"В интернатите се настаняват деца с тежки психически заболявания", обясни още Мая Манолова. В голяма част от случаите тези интернати изпълнявали социални функции, а не възпитателни.
Държавата е длъжник на децата, които са в интернати, защото на практика ги е лишила от детство, вкарвайки детството им зад решетки, категоричен е общественият защитник
Във ВУИ в Завет например парното се пускало за няколко часа дневно. Липсва течаща вода в санитарните помещения. Децата се къпят веднъж седмично. В спалните има камери за видеонаблюдение. Трима от учениците са с хронични психични заболявания на постоянна медикаментозна терапия - епилепсия, параноидна шизофрения, биполярно афективно разстройство.
Един ученик е HIV позитивен и с Хепатит C. Именно от този интернат е 14-годишният И.А, който почти повтаря историята на „Бедняка милионер”.
Във ВУИ в село Керека също са настанени психично болни деца. На етаж има само две тоалетни тип клекало и само една мивка. В интерната в Ракитово пък децата ползвали наркотици и алкохол.