Болните от остеопороза организират граждански протест пред Здравното министерство. Те настояват да се уважи решението на Комисията по прозрачност, която е отменила решение на Комисията по позитивния лекарствен списък.
С него е намалена на 25% реимбурсацията на лечението на болните с остеопороза. След последвали протести в цялата страна и събрани стотици подписки решението е отменено.
Преди три седмици болните от остеопороза отправиха питане до доц. Васил Димитров - председател на Комисията по Позитивен лекарствен списък, защо цените на лекарствата по аптеките остават непроменени. Досега обаче те няматотговор от МЗ. Допълват и че срещат доста студена реакция от секретарката на председателя.
Протестиращите настояват да бъдат приети от председателя на Комисията и да получат ясен отговор на исканията си.
От „Асоциация на пациентите с остеопороза и остеоартроза" - организатор на протеста, посочват, че процентът на изплащане на лекарствата за остеопороза от НЗОК у нас е най-нискиятв ЕС.
Остеопорозата е от болестите, които не са фаворизираниот държавата, която предпочита да лекува скъпоструващите фрактури, водещи до инвалидизация и смърт, а пести средства от профилактика и лечение, изтъкват още от там.
„Ниското ниво на реимбурсация пречи на болните да се лекуват от едно от най-разпространените в страната ни заболявания - то обхваща всяка трета жена и всеки пети мъж над 50 години",допълни Антоанета Титянова - говорител на асоциацията.
По думите й в повечето страни в ЕС реимбурсацията е между 75-100%, а България е сред държавите с най-застаряващо население на континента, което я поставя в още по-рискова позиция.
Болните планират подобен протест и утре, отново пред здравното министерство.
rumen221s
на 29.06.2010 в 13:31:19 #1Приятели, Дори и 50% от бюджета да се отделят за здраве, пак няма да ни лекуват, като хора..., заради липсата на истински контрол...!!! Защото...: - Костов имаше само една умна мисъл - "Пари без реформа не се дават"... За нашето Тотално болно, Тоталитарно здравеопазване има… „Панацея” има и тя не е „Закриване на болници”… . - Нарича се „Лична Здравно-осигурителна, Дебитно-кредитна сметка”…, а допълнителното здравно осигуряване да се озакони, като „Здравна застраховка”... Новите "Лични карти" могат и трябва, да са едновременно и „Електронно здравно досие”… и „Лична Здравно-осигурителна, Дебитно-кредитна сметка”…(за разплащания единствено в Здравеопазването…). Вноските за здраве Трябва...!!!, да се правят в Строго съответствие с Конституцията: - „Чл. 52. (2) Здравеопазването на гражданите се финансира от Държавния бюджет, от Работодателите, от Лични и колективни осигурителни вноски и от други източници при условия и по ред, определени със закон.” След като няма съотношение – Значи по равно за тримата съвносители, а всеки гражданин ще е „Контрольор”, чрез плащанията си…!!! Въпроса е по колко, а отговора: 1. Здравния данък (такса), трябва да е еднакъв (15%), за всички доходи от труд, доходоносна собственост, дивиденти, обезщетения и социални помощи..., при това без ограничения в размера на дохода... (Нали това е смисъла на "плоския" данък – равенство...) 2. Според Конституцията, здравната вноска се дели по равно между гражданина, работодателя и държавата... т.е. по 5%... 3. За истински социално слабите - Инвалиди и безработни - останали без обезщетения или помощи) и децата, да е примерно 10%, (от помощите, пенсиите и майчинските и детските), при това, по Конституция, платен от... Държавата!!! Вноските трябва да се правят за всеки доход от Труд и Доходоносна собственост (дивиденти, наеми и т.н.) – без „Таван”, харчат се при нужда, а при недостиг, чрез „Здравно-осигурителната каса”, се заемат средства от другите граждани, които после се връщат с увеличени вноски и се ползват „Здравните застраховки”... При смърт, 50% от сметката се наследява, а останалото е за здравна солидарност… От ГЕРБ, да не се правят на червени или сини "комунисти", а чрез бюджета да изпълнят Конституционните си задължения...!!!