Борбата с корупцията зависи от съществуването на адекватна система срещу конфликта на интереси.

Това заяви правосъдният министър Миглена Тачева на пресконференция след заседание на Министерски съвет, по време на което беше внесен проекта на Закона за конфликта на интереси.

Министър Тачева допълни, че с този законопроект се изготвя система за очертаване, констатиране и противопоставяне на конфликта на интереси, каквато досега не е имало.

Сред предвидените в закона принципи са по-широк кръг лица да попълват декларации за конфликт на интереси.

Проверката на тези, заемащи висши държавни длъжности, ще се извършва от Сметната палата, а на служителите, назначени от изпълнителната власт - от съответния ръководен орган.

Декларациите на президента, депутатите, общинските съветници ще бъдат публикувани в интернет, тъй като те се избират от обществото и трябва всеки, който прецени, че има конфликт на интереси, да може да дава сигнал.

Ако има издаден акт от лице, за което после се установи от съда, че е било в конфликт на интерес, по силата на съдебното решение, актът се обявява за нищожен.

В администрациите и общинските съвети ще бъдат назначени служители, които да следят за подаването на декларациите. Ще бъде назначен и омбудсман, който да дава съвети, препоръки и мнения дали е налице конфликт на интереси.

Когато става въпрос за направени разходи от или за лица на средства от държавния бюджет или от еврофондове всеки гражданин има право да даде сигнал за конфликт на интереси, ако обществената поръчка засяга неговите права.

Ако се установи, че държавен служител, подал декларация, е сключил договор със свой близък и е попаднал в ситуация на конфликт на интереси, придобитата сума по договора се присъжда в полза на държавата.