Съдии от Международния наказателен съд отстраниха главния прокурор на съда по делото срещу бившия филипински президент Родриго Дутерте, обвинен в участие в десетки убийства като част от войната му срещу дрогата. Това предаде Асошиейтед прес.

Съдът отбелязва, че има съмнения за пристрастие, тъй като прокурорът Карим Хан преди да встъпи в длъжност е представлявал жертвите на предполагаемите престъпления на Дутерте. Говорителят на съда Фади Ел Абдала заяви, че отстраняването на прокурора няма да окаже влияние върху делото срещу Дутерте.

Защитата на бившия филипински лидер още през август 2025 г. поиска отстраняването на Карим Хан от делото заради конфликт на интереси. Адвокатът Ник Кауфман посочи, че етичните задължения на Хан към бившите му клиенти са несъвместими с неговите задължения като главен прокурор. Защитата смята, че предубежденията на Карим Хан относно вината на Дутерте са повлияли на разследването, което той е ръководил.

Прокурорите настояха съдиите да отхвърлят искането, отбелязвайки, че самият факт на участието на прокурора в предходно фактическо разследване не е достатъчен за дисквалификация. Петчленен състав на МНС счета, че не е доказана действителна пристрастност от страна на прокурора, но добави, че един справедлив и разумен наблюдател би могъл да заключи, че има предубеждения при конкретните обстоятелства по настоящия случай.

Родриго Дутерте бе арестуван през март и изпратен в съда в Хага. Той отрича обвиненията в престъпления срещу човечеството. По-рано този месец съдиите от МНС отхвърлиха искане на бившия президент да бъде освободен от ареста.

МНС разследва масови убийства при репресиите, ръководени от Дутерте, когато той беше кмет на южния филипински град Давао, а по-късно и президент на страната си.

Обвиниха Родриго Дутерте в престъпления срещу човечеството

Обвиниха Родриго Дутерте в престъпления срещу човечеството

Бившият лидер на Филипините е в ареста от месец март 2025 г.