Съдия Венета Марковска трябва да намери начин да изчисти името си. Това е нейно право и задължение, както и на всеки човек, ако е бил несправедливо обвинен или съответно да даде обяснение за тези обвинения.

За това призова правосъдният министър Диана Ковачева по повод вчерашния избор на конституционни съдии и острата реакция на Европейската комисия (ЕК).

Според Ковачева съдия Марковска трябва да изчисти съмненията около нейния избор до полагане на клетвата, като даде ясни факти и доказателства за това, какво е мнението й по изнесените данни. „Няма нищо лошо и парламентът да изпрати писмо, с което да мотивира избора си", обясни още правосъдният министър.

Тя кометира и че се е запознала със стенограма от въпроса към говорителя на ЕК, в която се изразява възможността за извънреден доклад за България преди края на 2013 г. По думите й представителят на ЕК е напомнил, че във всеки един момент Комисията може да направи междинен доклад за България.

„Смятам, че напомнянето е във връзка с днешната процедура (избор на шеф на НСлС) и избора на главен прокурор, защото това са много важни процедури, които ЕК следи", заяви Ковачева и добави, че казаното от ЕК вчера важи за всички следващи избори в съдебната власт.

Тя апелира всички институции да бъдат много внимателни при провеждане на процедурите, за да не оставят съмнение за прозрачността на изборите.

Часове по-късно от пресцентъра на ГЕРБ се нагърбиха със задачата да изчистят името на Марковска по  призива на правосъдния министър. Те изпратиха до медиите копия от различни документи в подкрепа на Марковска.

Сред тях са удостоверение от ВСС с дата 12 октомври 2012 година, в което се посочва, че в комисията по професионална етика и превенция на корупцията към съвета срещу Марковска няма постъпили сигнали и жалби. Марковска е била наградена и с най-високото отличие, предвидено в закона - Личен почетен знак първа степен - златен.

Към документите е прикрепено и удостоверение от ВАС, че в комисията по професионална етика никога не е имало оплаквания от работата й.

Инспекторатът към ВКП също няма данни за образувани наказателни и дисциплинарни производства срещу Венета Марковска.

От Софийска градска прокуратура също са потвърдили, че новият конституционен съдия е чист откъм образувани и неприключили досъдебни производства и внесени прокурорски актове срещу нея.

По-късно, правната комисия извънредно изслуша новоизбрания конституционен съдия Венета Марковска.

Тя заяви, че представения в Комисията анонимен сигнал срещу нея е донос, както и че всяка година декларира имуществото си в Сметната палата и не е установено никакво несъответствие в документи.

За господин Георгиев тя бе категорична: „Не ми е съпруг или роднина и не живея с него на съпружески начала." Марковска каза, че е прочела, че Георгиев направил изложение за собственото си имущество, придобито със съпругата му по време на брака им и заяви, че тя няма никакво отношение към техните имоти.

Относно описания в сигнала инцидент с господин Георгиев, не съм присъствала и не мога да взема становище. Не съм се опитвала да въздействам на министъра на вътрешните работи или негов заместник за уволнение на служители", заяви Марковска.

Относно адвокат Еленски тя каза, че се познават от повече от 30 години и категорично заяви, че познанството й не се отразява по никакъв начин на нейната работа. „Да се твърди, че моето познанство с който и да е адвокат, е конфликт на интереси, е направо жалко", изтъкна още Марковска и подчерта, че като всеки съдия, познава много адвокати.

Ако познанството на магистрат с адвокат е конфликт на интереси, какво да кажем, ако магистрат е женен за адвокат, а случаите са десетки", добави Марковска.

Декларирам пред вас, че за близо 36-те години, в които работя като магистрат никога не е имало повод за образуване срещу мен на някакво наказателно производство", продължи Марковска.

Тя информира депутатите, по повод посоченото, че синът й участвал в фирма с Георги Георгиев, че участието във фирма не е нарушение на закона. Тя посочи, че той е пълнолетен и че това няма отношение към нейната работа.

По отношение на твърдението, че родителите й придобили имот с три къщи в село Душанци, Марковска заяви, че не отговаря на истината, че всеки може да отиде да провери и каза, че в дворното място, което са си закупили има една къща и че не вижда нарушение.

Аз съм много отговорен човек. Изпращането на един донос в Брюксел не го прави по-малко донос. Когато се открие авторът, ще се отговори на въпроса кой има интерес да бъда аз дискредитирана", заяви още Марковска. Тя подчерта, че не е допускала нарушения на закона и че затова е съдия - за да спазва закона и заяви, че винаги е правила това.

В кулоарите на парламента в отговор на журналистически въпрос как си обяснява, че в колата на Георгиев е намерена карта на нейно име за нея, Марковска отговори: „В момента, доколкото разбрах се води следствие заради инцидента".

За картата тя каза, че си го обяснява, че по нелепа случайност изтървала на празненство чантичката си с документи, която той следвало да й предаде. На многократните въпроси кой лъже - министър Цветанов или тя, Марковска категорично заяви: „Никой не лъже. Нито господин Цветанов, нито аз лъжа. Не съм била на среща по повод на инцидента на г-н Георгиев.

Запитана дали се е срещала със заместник-министри, но не по повод инцидента, тя каза, че е имала много срещи с зам.-министри по повод на работата си, че участва в комисии и в изработване на съвместни мероприятия.

Помолена да каже дали Върховния административен съд се е произнасял по назначението на сина й като нотариус във Варна, Марковска каза: „Не, ВАС не се произнасял. Срещу него никога не е имало жалба".