Деветима мъже и една жена бяха арестувани при проведената в Старозагорско полицейска операция „Пластиките", съобщиха от пресцентъра на МВР.

Акцията, проведена с участието на криминалисти от Стара Загора, Казанлък, Пловдив и Хасково, започнала в късния следобед на 17 ноември, след като в продължение на няколко месеца служители на сектор БОП и ОДМВР - Стара Загора са наблюдавали групата, занимаваща се с неправомерно придобиване на данни от чужди електронни платежни инструменти (дебитни и кредитни карти), чрез скимиращи устройства и с неправомерно теглене на суми с неистински платежни инструменти.

Първи, в района на гр. Мъглиж е задържан един от основните членове на престъпната група - 38-годишният Х.И. от с. Енина. Мъжът се е  придвижвал с лек автомобил  "БМВ", в който са намерени и иззети 3700 евро, близо 2000 лв., два преносими компютъра и флаш-памет, за които се предполага че съдържа данни на чужди електронни платежни инструменти, както и софтуер за обработката им.

Задържани са и двамата му спътници С .П. (27) и И.П. (37) от Хасково.  По-късно в сряда е задържан и 22-годишният К.И., от чието жилище в с. Долно Сахране, община Казанлък е иззет преносим компютър също съдържащ кодирани файлове.

От три адреса в Гурково и Казанлък, обитавани от 30-годишния И.П. и съпругата му - Д.С. (36)  са иззети 4 комплекта скимиращи устройства, два преносими компютъра, записващо устройство за пластики с магнитна лента, мобилни телефони; електронни платки, части и компоненти за скимиращи устройства, 50  пластики (заготовки за банкови карти), зареден с боеприпаси стар револвер и др.

Самият  И.П. е задържан в с. Труд, област Плодвив, а съпругата му - в гр.Казанлък.

Сред задържаните при акцията са още:  48-годишният казанлъчанин Й. С, чийто брат преди време е бил арестуван за източване на банкови карти във Франция; 30-годишният  А.И. (30) от Смядово и 33-годишния П.И. от Димитровград, в чието жилище са открити три скимиращи устройства, гипсови отливки на части от банкомати, и няколко грама суха растителна маса, реагираща на канабис.

Участниците в групата изпълнявали различни специфични функции - част от тях са  набирали данни от чужди банкови карти, други са обработвали информацията със специален софтуер, трети са извършвали  доставка на скимиращи устройства или са  набирали  подставени лица, чрез които престъпната схема е реализирана на територията на няколко държави от ЕС - Белгия, Франция и Испания.

В продължителен период от време, задържаните или наети от тях лица, снабдени със скимиращи устройства, се сдобивали с данни от дебитни и кредитни карти. След съответната обработка, с придобитата информация са изготвяни неистински платежни инструменти (т.нар. бели пластики), с които са осъществявани транзакции  от чужди банкови сметки.

Парите са теглени извън страната и са изпращани в България по сметките на подставени лица или са пренасяни до България от хора, работещи в чужбина, които са приемали да извършат тази "услуга" срещи заплащане.

Установено е, че само един от участниците в групата е получавал по тази схема няколко хиляди евра седмично.

Десетте лица са задържани за срок до 24 часа. На осем от тях ще бъдат предявени обвинения.