Решението на Върховния касационен съд (ВКС) срещу възможността транссексуалните да променят юридически пола си в България изведе днес на протест десетки граждани пред Съдебната палата в София, съобщи БГНЕС.

Един от организаторите на протеста Лилия Драгоева посочи, че решението на ВКС е в абсолютен разрез с европейската практика, правото и "там накъдето светът се развива". Тя отбеляза, че с протеста искат да изразят солидарност с транс хората и искат да заявят категорично, че "подобно поведение, потъпкващо правата и правото на съществуване на транс хората е недопустимо".

Тя настоя "да се спазват законите на ЕС".

ВКС сложи край на възможността за юридическа смяна на пола

ВКС сложи край на възможността за юридическа смяна на пола

С тълкувателно решение

"Надяваме се да има промяна на решението на ВКС или поне смели съдии, които въпреки това решение да направят стъпки и да прилагат европейското право, подчерта Драгоева.

Тя не изключи в бъдеще да има още протести.

Припомняме, че решението на ВКС бе покрепено от 28 гласа на съдии, а 21 са се подписали с особено мнение.

Така се слага край на досегашната практика на немалко съдебни състави да разрешават юридическа промяна на пола на транссексуални, както и край на колебанията в самия ВКС за предпоставките да се даде яснота на правната уредба - дали трябва да е извършена операция за смяна на пола, дали е достатъчно да е започнала хормонална терапия или др.

Съдиите в решението си се позовават на решение № 15/26.10.2021 г. по к. д. № 6/2021 г. Конституционният съд (КС) извърши задължително тълкуване на понятието "пол" - според Основния закон то следва да се разбира само в биологичния му смисъл. "Конституцията и цялото българско законодателство са изградени върху разбирането за бинарното съществуване на човешкия вид, полът е детерминиран по рождение и се изгубва със смъртта, като "понятието "пол" има смислово приложение и обуславя конституционния статус на физическите лица във връзка със социалните отношения и конкретно с институтите на брака, семейството и майчинството".

Понятието "пол" да се разбира само в биологичен смисъл, реши КС

Понятието "пол" да се разбира само в биологичен смисъл, реши КС

Решението е прието с 11 гласа "за"

Правото на Европейския съюз не налага различен извод по поставения за тълкуване въпрос. В мотивите на ОСГК се цитира практика на Съда на Европейския съюз, като върховните съдии констатират, че в своите решения СЕС оставя правното уреждане на гражданското състояние и на брака в автономията на държавите членки.

Практиката на съдии да разрешават промяна на пола се основаваше най-вече на решенията си на Европейската конвенция за правата на човека и на практиката Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Съдът в Страсбург е изтъквал като проблем, че в България няма законодателство, което да урежда процедура за юридическа промяна на пола, като е признавал, че тя е възможна по съдебен път, но трябва да бъде уредена и по административен. Наскоро ЕСПЧ осъди държавата и за това, че без да се излагат достатъчни и обосновани мотиви и без да се търси баланс между обществения интерес и правото на личен живот на транссексуалния, му се отказва юридически да промени пола си.

Що се отнася до осъжданията на България от транссексуални, ВКС изтъква, че причините за тях са две - разнородната практика на съдилищата и липсата на мотиви да се откаже юридическа промяна на пола. И заявява, че с днешното му тълкувателно решение практиката ще бъде уеднаквена.

За липсата на мотиви, с които съдилищата да обосновават защо общественият интерес да не се допусне юридическа промяна на пола надделява над личния интерес на транссексуалния, препращат към решението на КС.

"В тях е посочено, че ценностните разбирания на обществото, формирани от религията и морала, се характеризират със стабилност и устойчивост като регулатор на поведението, при което налагането от страна на държавата на правни разрешения, намиращи се в колизия с установени морални и/или религиозни норми и принципи, би се характеризирало със спорна легитимност и би компрометирало регулативния им потенциал", пише ВКС.