Европейската прокуратура проверява съмнения за измами на стойност 884,9 млн. евро у нас. Водят се 203 разследвания. Това стана ясна от данните на доклада на Прокуратурата на ЕС за 2023 г., цитирани от БТА.

През изминалата година. са били разкрити 107 нови разследвания за 405,2 млн. евро. Пет от тях за измами с ДДС на стойност 28,2 млн. евро. За 2023 г. не е била издадена нито една заповед за запор на имущество у нас. За същото време 16 проверки са завършили без последици, а материалите по 14 случая са били предадени на българския съд.

От общо 225 сигнала със съмнения за злоупотреби, 163 са били подадени от властите в нашата страна, 13 са от институции на ЕС, а 47 от граждани. По проверките на Европейската прокуратура миналата година у нас са били образувани четири дела, но няма нито едно окончателно съдебно решение и нито един осъден.

В доклада се посочва, че половината от проверките са свързани със случаи, които не касаят обществени поръчки. Около една трета са по съмнения за разходи с обществени средства. Близо три на сто са за укриване на ДДС, шест на сто пък са свързани със съмнения за корупция.

Най-голям брой разследвания са свързани със средствата от европейския бюджет за сближаване. На второ място са случаите, свързани с програмите в земеделието.

През 2023 г. Европейската прокуратура е предприела над 330 разследвания в ЕС. Предполагаемите щети по тези случаи за европейския бюджет са 11,5 милиарда евро.

Европрокуратурата разследва измами с евросредства в България на стойност €490 млн.

Европрокуратурата разследва измами с евросредства в България на стойност €490 млн.

Водят се 143 разследвания