Колекторските фирми вече минават на лицензионен режим пред Българската народна банка (БНБ). Това заяви пред журналисти в Пловдив правосъдният министър Георги Георгиев, цитиран от БТА. По думите му се въвеждат изключително строги изисквания, на които трябва да отговаря една фирма, за да стане колекторска и да има право да изкупва стотици хиляди кредити от банки, като фирмите вече подлежат на лицензионен режим пред БНБ.

Припомняме, че вчера парламентът прие на второ четене Закона за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити, в който са заложени мерки за повече контрол над колекторите и срещу агресивните практики, прилагани от тях.

Депутатите прекроили закон в полза на колекторите

Депутатите прекроили закон в полза на колекторите

Длъжниците губят шанс за извънсъдебно погасяване на дългове

Министър Георгиев отбеляза, че се въвеждат строги правила за това по какъв начин ще събират вземанията, не може да се обаждат и да тероризират гражданите след 20:00 вечерта, в почивен или празничен ден. Също така става задължително да разяснят правата на гражданите, че могат да оспорят задължението - да кажат, че гражданите могат да възразят или да потърсят съдебна защита. "Всичко това е една европейска директива, която кабинетът предложи и вчера Народното събрание прие", посочи той.

Георги Георгиев каза още, че наред с това се въвежда специална защита по отношение на начините за събират кредитите от колекторите. "Там са най-честите оплаквания и терор над гражданите, на това нещо слагаме край. Много ясни, етични стандарти", изтъкна той.

Депутатите приеха промени за лицата, обслужващи кредити

Депутатите приеха промени за лицата, обслужващи кредити

Новите текстове минаха със 119 гласа "За"

Правосъдният министър заяви също, че правомощията на Комисията за защита на потребителите (КЗП) се разширяват толкова, че тя може да иска дори отнемане на лиценза на колекторска фирма, която не спазва правилата.

Той посочи, че се готви и отделен закон за бързите креди. "Там има друга директива, която до края на годината задължава България да приеме нови правила. Идеята е, че тези колекторски фирми вече ще имат нови изисквания, които ще прилагат в практиката, иначе рискът от това да им се отнеме лицензът стои със страшна сила", каза Георгиев.

КЗП пак засече нелоялни практики на фирми за бързи кредити

КЗП пак засече нелоялни практики на фирми за бързи кредити

Служители упражнявали и системен натиск със заплашителни съобщения

Той участва днес в официална церемония по връчване на дипломите на студентите от випуск 2024 г. в Юридическия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", съобщават от пресцентъра на Министерството на правосъдието (МП). Завършилите специалност "Право" и магистърска програма "Публична администрация" получиха дипломите си от декана на факултета д-р Даниела Дончева. На 13-те отличници на випуска бяха връчени грамоти и награди от Адвокатската колегия в Пловдив, Административния съд в града и издателство "СИБИ".

Проведе се традиционният ритуал по полагане на Галилеевата клетва, в която абсолвентите се заклеха да пазят името на университета, да защитават достойно професионалната си подготовка и да използват научните си познания единствено за добро, за напредък и хуманизация на света, да утвърждават в себе си и в обществото основните принципи на човешкия морал.

Георгиев изтъкна, че Пловдивският университет е един от най-успешните, отличавани в различни международни състезания по право.

"Сега предстоят големите изпити, очакваме ви на страната на доброто, в битката за правова държава, която водим. Защото, за да бъде правото изкуство на справедливото и на доброто, трябва познаващите правото да служат на доброто. В този ваш избор аз не се съмнявам", обърна се той към абсолвентите. Той добави, че България има нужда от тях - като юрисконсулти в предприятията, научни работници, съдии или прокурори. "Българската държава има нужда от увереността за справедливост, и затова, че живеем в правова държава, това е дълг на българските юристи":, подчерта правосъдният министър.