И МВР, и прокуратура се самосезират по случая с отровените жени след поставяне на ботокс.
Двете институции съобщиха почти едновременно, че започват да разглеждат случая. Припомняме, че за първия случай на жена, лекувана в "Пирогов" след "козметичната процедура" бе съобщено още в четвъртък, миналата седмица, а до този момент станаха известни по различни съобщения между 8 и 11 такива случая.
От МВР съобщават, че се сформирани екипи от ГДНП, МЗ и ИАМН. В момента се събират материали.
От Софийска районна прокуратура съобщават, че са се самосезирали след медийни публикации за "няколко жени", потърсили медицинска помощ. Посочвало се и че поставянето на ботулинов токсин е станало на различни места в София от едно и също лице.
Разпоредено е СДВР-МВР да установи всички случаи, т.е. пострадали жени или мъже, какви документи са получили те, какво е съдържанието на разтвора и дали козметичката има нужната квалификация да прави това. Изискани са и документи от ИАМН.
От прокуратурата посочват, че проверката следва да се извърши в най-кратък срок.
По-късно от Министерството на здравеопазването съобщиха, че министърът на здравеопазването Силви Кирилов е разпоредил да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, касаеща естетичната медицина, с оглед предприемане на необходимите промени.
Освен това регионалните здравни инспекции стартират извънредни проверки в цялата страна за извършване на нерегламентирани медицински дейности и услуги в сферата на естетичната медицина.
На среща с изпълнителния директор на ИА "Медицински надзор" Иванка Динева, министърът беше информиран за предприетите съвместни действия с ГД "Национална полиция" за изясняване на всички факти и обстоятелства по случаите на седемте жени, потърсили медицинска помощ "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин.
Създадена е и необходимата организация между лечебното заведение, Изпълнителната агенция по лекарствата и дистрибутори за извършване на извънреден внос на ботулинов антитоксин. Първата доставка ще бъде в страната още утре.
От МЗ посочват, че за последните 10 години в България са регистрирани общо 16 случая на ботулизъм, като само при част от пациентите се е наложило прилагане на ботулинов антитоксин. В периода 2017-2021 г., както и през изминалата 2024 г. няма нито един регистриран заболял.
Здравното ведомство напомни и подчертава, че т.нар. ботокс (ботулинов токсин) е лекарствен продукт, който се прилага само по лекарско предписание при съответните терапевтични показания и дозировка. Министерството апелира всички граждани предварително да взимат информирано и отговорно решение при провеждане на естетични процедури.