Родители на деца с увреждания се събраха пред Министерски съвет на протест. Те носеха плакати "За нова европейска социално-здравна и интеграционна политика", "Не на безхаберието". Над количка на дете пък беше разпънат плакат с надпис "Искам да съм евроинвалид".

Родителите настояват да бъде въведена изцяло нова социално-здравна, образователна и интеграционна политика, политика на грижа към децата с увреждания и техните семейства. Те искат и Кодекс за детето и семейството, както и създаване на изцяло нова клинична пътека за лечение и рехабилитация на деца с увреждания, обхващаща целия календарен месец.

Създаването на нови центрове за специализирана рехабилитация на деца с увреждания и неврологични заболявания, които да се намират в близост до всяко училище и детска градина, в които има деца с увреждания, така както има читалища и библиотеки в близост до училищата, е друго настояване на участниците в протеста.

Те настояват и за провеждане на рехабилитация на деца с неврологични заболявания. Това трябва да става преди децата да навършат 1 г. и 6 месеца, когато се диагностицира най-рано заболяването.

Протестиращите настояха помощните средства и медицинските изделия да бъдат изцяло безплатни, като на определен период те да се подновяват според индивидуалните нужди на детето.

Според родителите трябва да се стимулира производството на технически средства в България. Необходимо е също така да се отпускат годишни винетки на семействата на деца с увреждания, без да се налага автомобилът да е регистриран на името на непълнолетните.

Родителите настояваха да бъдат включени в рехабилитационния и терапевтичен курс, заплатен от НЗОК, специалисти като логопед, психолог, специален педагог и други.

На 100 деца под 2,5 годишна възраст са с проблеми, заяви Надя Царева, инициатор на протеста. По думите й НЗОК покрива 3 процедури дневно и то само за 10 дни.

Това, според нея, не е достатъчно за рехабилитацията на децата. Необходимо е постоянно лечение, категорична бе Надя Царева. Това не е болест, това е постоянно състояние, изтъкна тя.