Министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов призова колегите си от здравната сфера чрез ефира на БНТ да се срещнат с него и да обсъдят проблемите на сектора. Той изрази надежда, че през следващата година финансовото положение ще бъде по-стабилно и болниците няма да остават без пари.

Стефан Константинов заяви, че е говорил с лекари, които са заявили участието си в стачките и те са заявили, че не протестират срещу него. Министърът подчерта, че той е човекът, който е отговорен за случващото се в здравеопазването и работещите в системата трябва да споделят с него проблемите си. Константинов посочи, че до този момент никой не го е търсил.

По отношение на исканите допълнителни пари за болниците, здравният министър заяви, че днес или утре на лечебните заведения ще получат 20 млн. лева, а между 10 и 15 декември ще бъдат преведени още толкова. Константинов посочи, че в две от стачкуващите болници (Бургас и Сливен) средните заплати са се вдигнали, въпреки кризата и оплакванията за безпаричие.

Константинов заяви, че не е правилно да се говори за „адекватен" бюджет в здравната сфера, тъй като самото определение е твърде разтегливо. По думите му секторът през 2011г. ще разполага с 3 млд. и 5 млн. лева и ако тези пари се изплащат ритмично, положението в здравеопазването ще бъде по-добро.

Не може кой знае колко повече да се харчи в здравеопазването, отколкото през предишните години. Но трябва да имаме и резерв - не дай си Боже при някоя епидемия, посочи министърът.

По отношение на подписаното и в последствие скъсано споразумение между правителство и лекари, Стефан Константинов заяви, че документът „не е бил най-добрият вариант". Министърът посочи, че залегналото в споразумението се спазва с изключение на условието парите от резерва на НЗОК да бъдат на разположение на държавата.

Стефан Константинов заяви, че във финансирането на здравеопазването са били допуснати „груби грешки", сред които е нереалистичният бюджет на здравната каса, който се е наложило да бъде актуализиран неколкократно. Министърът заяви, че вицепремиерът Симеон Дянков му е обещал, че няма да има забавяне в плащанията и по този начин няма да има сътресения в системата.

По повод остойностяването на клиничните пътеки той посочи, че е имало пътеки, които са били на равнището на европейските, но там са се появили изведнъж частни болници и по-голямо харчене. Според него клиничните пътеки не са най-удачният вариант и след 2011 г. ще се работи по този въпрос.

По отношение на демонополизацията на здравното осигуряване, Стефан Константинов заяви, че икономическата ситуация в България в момента не е подходяща за появата на нови играчи. Той даде пример с частните пенсионни фондове, които за десет години не са станали жизнеспособни.

Стефан Константинов посочи още, че здравната вноска е 8%, която е недостатъчна сравнена с европейските стандарти и ако от тях се отделят 2% за частни здравни фондове ще има още по-големи загуби за болниците.

В момента МФ работи по остойностяване на клиничните пътеките особено в областта на детските болести, които са занижени. Не е грешно, ако човек нещо е обещал и види после, че не може да го реализира каза Константинов в коментар защо ГЕРБ не си изпълнява обещанията в сферата на здравеопазването.

Той не пожела да коментира бюджета за здравеопазване, като препрати въпроса към МФ. Доплащането, което в момента се вихри ще бъде регламентирано още преди 2011 г. и в най-скоро време той ще съобщи как това ще се случва.