Магистратите от Конституционния съд (КС) "изтриха" три от въпросите на референдума, иницииран от "Шоуто на Слави", стана ясно от решението на КС. Според съдиите, ако гражданите се произнасят за броя на депутатите и за избора на местни шерифи, както и ако бъдат питани повторно за въвеждането на електронно гласуване, ще бъдат погазени основни конституционни принципи. Решението е взето единодушно.
На 12 май депутатите одобриха безкритично и шестте питания, които от шоуто настояват да бъдат поставени заедно с гласуването за нов президент.
Припомняме въпросите:
1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
2. Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?
3. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?
4. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
5. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
6. Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
Държавният глава Росен Плевнелиев обаче поиска КС да се произнесе по конституционността на решението на парламента за три от въпросите – 2 (за броя на депутатите), 4 (за електронното гласуване) и 6 (за прекия избор на шерифите). Конституционните съдии ги обявиха за противоречащи на основния закон.
В мотивите за решението на КС са, че няма как референдум, който се провежда с решение на обикновено Народно събрание, да поставя въпроси, които са от компетентността на Велико Народно събрание. Такъв в случаят с питането за намаляване на броя на депутатите от 240 на 120.
Становището на КС е, че за да може решението, взето на референдум, да бъде изпълнено и да породи правни последици, то трябва да е компетентността на органа, който взема решение за провеждането му. В случая НС не може да се ангажира с провеждане на референдум с въпроси, чието решаване е от компетентността на друга власт, каквато е Велико народно събрание, тълкуват магистратите.
Това е също толкова недопустимо, като парламента да реши да проведе референдум да бъде ли осъден Х или да бъде ли помилван У, защото става дума за правомощия на съдебната власт и на президента.
В решението на Конституционния съд има и специална препоръка към депутатите: "Конституционният съд намира за необходимо още веднъж да акцентира, че националният референдум по своята същност и действие е мощно средство за пряко упражняване на държавната власт от гражданите. Той съществено се отличава от други форми на участие и в никакъв случай не е разновидност на социологическо проучване.
Това налага Народното събрание стриктно да упражнява възложените му по силата на Конституцията и закона правомощия, за да не допусне народът да бъде подвеждан да участва в гласуване, за което изначално е ясно, че резултатът от националния референдум няма да произведе целените правни последици".
Justice for ALL
на 29.07.2016 в 07:10:19 #9Егати наглия съд, подменя волята на народа
Професор_10
на 28.07.2016 в 21:33:17 #8А да се сравнят въпросите, предложени за референдум от 100-ци хиляди българи, с въпроси за социологично проучване - това просто е директна и БЕЗСРАМНА обида за ИНТЕЛИГЕНТНОСТТА на ЦЕЛИЯ български народ, отправени директно в неговото лице!!! Не може конституционен съдия (подчинен на народа!) да казва на народа, че ИСКАНИЯТА на този народ за промяна на закона и Конституцията, са "въпроси за социологично проучване" !!! КАКВА БЕЗСРАМНА НАГЛОСТ !!!
Професор_10
на 28.07.2016 в 21:20:21 #7И още нещо. Великото Народно Събрание (ВНС) също е подчинено на Конституциятя и на решенията на референдума. Ако думата на НАРОДА е да се приеме закон или поправка в Конституцията, което е от компетентността на ВНС - трябва да се свика ВНС, което да приеме това, което е поискал НАРОДЪТ. Решението да се забрани референдум по определени въпроси под предлог, че само ВНС може да ги реши, е противокоституционно, нелогично и абсурдно!
Професор_10
на 28.07.2016 в 21:07:01 #6Каква подигравка! В целия свят хората използуват референдума за поправки в коституцията, а в България - забраняват въпроси за референдум под предлог, че били противоконституционни!???? Но нали правото на референдум е най-основното право в конституциите по Света?! Как е възможно да се допусне съдебната власт да ги забранява; защото това е фактът - съдът забрани референдума по 3 въпроса!!! Дори конституционният съд НЯМА право да забранява законен референдум!!!! Защото Конституцията, която го разрешава, е върховен закон, който стои НАД Конституционниа съд!
Нафърфорий
на 28.07.2016 в 20:34:28 #5Тези въпроси били от компетенцията на Велико народно събрание. Пък Велико народно събрание се прави при парламентарна криза. Засега такава не се очаква, така че - нищо ново под слънцето.
TheSaint
на 28.07.2016 в 20:20:15 #4някой да е очаквал нещо друго?!?
svetlo
на 28.07.2016 в 18:04:42 #3Кой от тия 240 дебелосерковци ще гласува срещу себе си да му падне кокала от устата? Два и три пъти по големи държави има и депутатите им са на половина и държавите им са мнооого напред, а нашите *** са двойни и държавата ни пропаднала странно. КУПУВАМЕ СИ ВИНЕТКИ УЖ ЗА ХУБАВИ ПЪТИЩА А ПЪТИЩА НЯМА 240 ***
Despair
на 28.07.2016 в 17:56:11 #2Като гледам звезеците на Слави Трифонов(сценаристите му), се възмущавам, но и натъжавам, от бушуващата простотия, която цари в този екип! Тези лица там, воглаве със самият Слави Трифонов се вземат на сериозно и си самовнушават, че имат качества на Политици! Жалки са и не се хващат, че ще станат за посмешище с яловите си напъни! Ще стане така, че ще изпаднат от Шоу бизнеса, но, няма да могат да се наместят в Политиката. Айде ... У лев'у!
Българан
на 28.07.2016 в 16:37:45 #1Какво друго да очакваме от уродливата корумпирана съдебна система?!