Реформата е прибързана, тази година трябваше да се използва за преходна, за да се пренастрои системата и да има ясни правила кои болници ще останат на пазара.
Това мнение застъпи Людмил Великов, управител на болницата в град Левски. Той изрази опасенията си, че "сега могат да останат по-некачествени лечебни заведения".
Припомняме, при изтичането на срока за подписване на новите договори със Здравната каса стана ясно, че 158 болници в страната подписват по-малък пакет от дейности. Една от тях е болницата в град Левски. Жителите на града заплашиха с протести.
Районът, който обслужва болницата в Левски включва над 25 хиляди души, но съседната община също няма болница.
През миналата година през болницата са преминали около 3 800 пациенти и натовареността на болницата е добра, обясни директорът Великов.
Той посочи, че на този етап се предвижда да отпаднат две отделения - неврологично и вътрешно.
По думите му лекарите от двете отделения няма да останат без работа, но проблемът остава повече за пациентите.
"За хората пътят е проблем, те са осигурени, но бедни", каза Людмил Великов.
Днес предстои парламентарна дискусия за болничното преструктуриране. В нея ще се включат представители на болниците в Ардино, Годеч, Трън, Ивайловград, Левски, където има такива проблеми.
За протести се организираха и жителите на Карнобат, като заплашиха и с блокиране на магистрали.
partenkov
на 02.02.2010 в 15:53:01 #7През миналата година през болницата са преминали около 3 800 пациенти и натовареността на болницата е добра, обясни директорът Великов. ............................................................................................................. Този има, ли изобщо представа за какво говори. 11 пациента средно на ден, била добра натовареност.
. Такива болници трябва да се закрият незабавно, независимо от "опасенията" за "доброто" на пациентите.
Ганчо
на 30.01.2010 в 17:27:25 #6Foss Как така става,че всички са недоволни от мед.обслужването до сега ?.Как това става ,че същите не искат никакви промени ?. Как така става ,че някои ни "завижда"на милата ни родина ,като нашите показатели за заболеваемост и смъртност са плачевни . Това се казва игноранс! Дълго време хората си месели хляба у дома ,но сега ходят на фурните за хляб.
Ганчо
на 30.01.2010 в 17:14:18 #5Нямаме случаи на родилки,обслужени в домашни условия.Нямаме родилки обслужени в малки родини домове ,които нямат лабораториа и условия за секцио ако се наложи.нямат кръвни банки и пр. Извозват се до спезиализирани родилни домове .Нещата се подобриха. Ние не сме в ерата на магарешки каруци .Хайде холан . Много малко може селският доктор .Играе си на диагностика. Повечето случаи те прегръша. Колкото повече те прегръша ,по малко знае!
Ганчо
на 30.01.2010 в 17:14:17 #4Нямаме случаи на родилки,обслужени в домашни условия.Нямаме родилки обслужени в малки родини домове ,които нямат лабораториа и условия за секцио ако се наложи.нямат кръвни банки и пр. Извозват се до спезиализирани родилни домове .Нещата се подобриха. Ние не сме в ерата на магарешки каруци .Хайде холан . Много малко може селският доктор .Играе си на диагностика. Повечето случаи те прегръша. Колкото повече те прегръша ,по малко знае!
Ганчо
на 30.01.2010 в 02:55:48 #3Преди години,имало родилни домове във всяко село .Умирали са родилки. Абсолютна грешка ..Може би сме сега в същата грешка .Една малка болница ,не е в състояние да разгърне специализирана мед. помощ.Харчи пари и буксира . Ако само е проблема до извозването .Той може да бъде решен . Ако един болен е под очите на голям брой специалисти,диагностично по малко грешки ше се допуснат.В малките болници е невъзможно да се оборудват с модерна и скъпа технологиа ,бес която днес юнита се превръща в фелдшерско ниво. В края на крйщата ,да се види как е е успешно развита тази схема на други места. МНОГО ПАТЦИЕНТИ,ЗАВЪРшВАТ ФАТАЛНО,МИСДИАГНОСТИЦИРАНИ.ПОРАДИ ЛИПСАТА НА МОДЕРНА ТЕХНОЛОГИА. ДНЕС ГОЛЯМ ПРОЦЕНТ ОТ ПРАВИЛНАТА ДИАГНОЗА СЕ БАЗИРА НА ПОМОшНА АПАРАТУРА!
Foss
на 29.01.2010 в 11:17:01 #2По-глупав пост не съм чел....не се учудвам,че мисленето на управляващите е точно такова като това по-горе. Човече ти вероятно си от София или от някой областен град. Много държави завиждат или биха завидели на България за мрежата от малки болници,която има нашата мила родина. Говориш за качество..знаеш ли качеството отдавна е отишло в частните болници и клиники,но там ако не знаеш се плаща здраво. Прочети внимателно..4000 болни са минали през болницата в Левски,а сега тези болни трябва да плащат допълнително за разходки до големите здравни заведения.Изискванията са направени точно за това да се ликвидират малките болници,което е голяма грешка. Друг е въпроса,че всичко това е абсолютно незаконно (изисквания отправени към малките болници за това да имат двама специалисти в отделение е взето като решение на 14 януари!!! за да не могат да реагират до 20 януари,когато изтича крайния срок. Съгласно чл.59а от ЗЗО, лечебните заведения могат да подават заявления за сключване на договор в срок до 30 дни след влизането в сила на НРД. В НРД е записано, че той влиза в сила от 01.01.2010г. Следователно срока за подаване на документи съгласно ЗЗО е до 30.01.2010 , а не до 20.01.2010, каквото е нареждането на НЗОК за болниците. Това нареждане, както и изискването за двама специалисти за пътека е незаконно. Както между другото са и много от нещата, които се случиха напоследък- забавяне на плащания, плащане за дейност от 2009г. с бюджета на НЗОК от 2010г. без да е ясно къде са отишли предвидените за тази дейност пари в бюджет НЗОК 2009г. И в заключение спомням си един друг велик мислител от близкото минало Милен Велчев,който юнак си позволи да закрие данъчните подразделения в малките градове..и знаеш ли сега хората като овце се редят по опашки,чакат псуват...и т.н.т Сега да си чувал за НДСВ къде са има ли ги на картата изобщо... Това повярвай ми ще бъде съдбата и на тия "умници",защото са от едно кутило..нищо ново не са научили-само закриват,съкращават,унищожават а ние хорицата 20 години сме все на това ниво,че и по зле.
vesso65
на 29.01.2010 в 09:57:46 #1Пак ли някой иска плавен преход? През който да си бъркаме в задниците, а шмекерите да си пълнят джобовете. Когато ножът е опрял до кокала, просто ставаш и го правиш. Всяко увъртане и разтъкаване намалява шансовете започнато да избегне придобиването на уродлив вид. Ама щяло да има засегнати. Става въпрос и за поколенията след нас. Сега, че баба Айше си е свикнала на еди кое си легло, не трябва да спира подобряането на качеството на здравеопазването за останалите 80-90% от населението. И в момента теглим роднини на 200км от мястото където живят, вместо да ги оставим в болниците които са на 32 или 5 км. Много хора нямат роднини в София, Варна, Пловдив и т.н. Защо тези хора да бъдат лишавани от по-качествено здравеоазване, а в същото време да се пилеят и малкото средства да подържаме прищевките на някого? Какво като има болница на 32 км.след като 30-годишен мъж може да умре от спукан апендесит в нея??????