Напълно ликвидирано е горенето във хвостохранилището край село Катуница. Въздухът в Пловдив и близките населени места се e изчистил. Екипите на пожарната обаче продължават да гасят локални огнища.

Това съобщава БТА, като цитира пресцентъра на Областната администрация в Пловдив. 

Днес стойностите за фини прахови частици в Катуница и близките райони са под нормата, сочат данните на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Пловдив.

"На повърхността има единични участъци, които се възобновяват, но се погасяват на момента. На практика димоотделяне почти няма", съобщи директорът на Регионалната дирекция "Пожарна и аварийна безопасност" в Пловдив старши комисар Васил Димов по време на разговор с областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева. По думите на Димов огнеборците остават на терен до пълното ликвидиране на тлеещите по повърхността огнища.

"Подобни големи депа могат да горят с месеци", коментира областният управител.

Областният щаб продължава да следи ситуацията и при промяна, ще информира гражданите и медиите.

По искане на щаба се изследват всички източници на ФПЧ в региона, което ще продължи и след пълното приключване на дейностите по гасене на депото на ВиК-Пловдив.

Мръсният въздух в Катуница изкара местните жители на протест

Мръсният въздух в Катуница изкара местните жители на протест

Две седмиции пожар тлее в близкото депо за утайки

Припомняме, че жители на село Катуница излязоха на протест заради замърсения въздух от тлеещото близо две седмици депо за утайки. 

Към демонстрацията се присъединиха и хора от близките населени места. Те настояха за по-сериозни мерки за справяне с пожара, пламнал на 29 октомври, както и държавата да отпусне пари за рекултивацията на депото.

Протестриащите дадоха заявка да блокират основните пътища в региона, ако Ако обгазяването продължи и не се стигне до адекватни действия от страна на държавата.

Председателят на Общинския съвет на Садово Атанас Teлчаров изрази разочарование, че още в самото начало не са били предприети всички възможни способи за справяне с пожара и обвини Областния кризисен щаб за това. Според него до намеса на кризисния щаб се е стигнало до обливането с вода от река Чая, и към запръстяване на тлеещите утайки.

Телчаров посочи, че от 8 ноември на терен работи тежка техника с камиони, булдозери, багери за запръстяване. По думите му трайното решение на проблема е или извозване на тези утайки на някакво разстояние безопасно, далеч от населени места, или да се рекултивина самия терен.

Общинският съвет в Садово плаши с протест при липса на мерки за въздуха в Катуница

Общинският съвет в Садово плаши с протест при липса на мерки за въздуха в Катуница

Шефът на местния парламент чака Главчев да му каже до 8 ноември какво ще се предприеме