Гарантирам, че още в петък парите от обезщетенията за нанесени на реколтата щети от взривовете ще бъдат преведени по сметките на двете общини.

Това каза след заседанието на Съвета по отбрана военният министър Николай Цонев.

Той информира, че е подготвил доклад до министър-председателя Сергей Станишев и има неговата дума, че всички щети по реколтата, причинени от работните екипи по време на проверките за осколки ще бъдат обезщетени.

Той ще предложи това в четвъртък на редовното заседание на правителството.

Военният министър не е приел доклада на комисията, която е извършила проверката на склада в Челопечене.

Боеприпасите в склада са били разпределени по най-безопасен начин и вероятната причина за взрива е химическа реакция (тъй като някои от боеприпасите се намират в склада повече от 70 години)

По думите на министър Цонев: „Докладът не е пълен, не ми даде достатъчно информация, за да взема конкретно решение.
Изискванията към доклада са за много голям период от време - от 2002 г. насам и решихме да удължим срока на комисията с още 2 седмици".

В рамките на 2 седмици ще имаме пълната информация да определим дисциплинарно отговорните лица за инцидента съответно от министерството на отбраната и от Генералния щаб на българската армия, допълни Цонев.

Той обясни, че не е имал възможност да прегледа доклада преди заседанието на съвета.

Като причини за непълнотата му, министър Цонев посочи и краткото време, което са имали да го изготвят, както и факта, че събота и неделя са неработни дни за институциите и, че комисията очаква документите от ДАНС за сигнали за нередности при процеса на утилизация, пристигали до този момент във ВКР.

Цонев каза, че днес е пристигнал специално поръчан от Германия робот на стойност 350 хил. евро, който да обезврежда без взрив боеприпасите в еднокилометровата зона около мястото на инцидента.

Повече от 3 фирми са изкупували освободените метали в резултат на утилизацията, но засега няма да предостави техните имена и местата, където са регистрирани

По думите му, в момента в тази зона има много неразриви, които трябва да бъдат обезвредени, но повечето от тях не могат да бъдат транспортирани, което налага взривяването им на място т.е. произвеждането на контролни разриви.

„Влизам в положението на хората", коментира Цонев относно продължаващите взривове и допълни, че новият робот рязко ще намали броя на гърмежите.

На мястото в момента общо 123-ма човека се занимават с ликвидиране на последствията от взрива.

По думите на министър Николай Цонев, повече от 3 фирми са изкупували освободените метали в резултат на утилизацията, но засега няма да предостави техните имена и местата, където са регистрирани.

На журналистически въпрос дали двама души охрана са способни да опазят склада с боеприпасите, министър Цонев отговори:
„Всеки обект има специални особености и изградена схема за неговата охрана, изготвена от командира на поделението.
Схемата е одобрена от неговия началник и е стриктно спазена от фирма „Нова"."

Военният министър обясни, че 20% от площта, където се намира складът, е взривена, но около тази площ има зеленина, което доказва, че няма екологична опасност.

Той отново припомни, че за момента няма отклонение от нормите в съдържанието на вредни емисии във въздуха.

По думите му, складът е построен по всички изисквания, което е предотвратило и евентуални допълнителни взривове и жертви.

На въпрос дали инцидентът в Челопечене би могъл да е причинен от умишлени човешки действия, министър Цонев каза, че се е допитал до редица експертни мнения и се позова на твърденията на д-р Асен Радев, според когото боеприпасите в склада са били разпределени по най-безопасен начин и вероятната причина за взрива е химическа реакция (тъй като някои от боеприпасите се намират в склада повече от 70 години).

Министър Цонев беше категоричен:
„Определено смятам, че до края на мандата ще успеем да се справим с утилизацията на всички складове за военни боеприпаси в страната."

От общо 16 склада, където се съхраняват подобни боеприпаси за утилизация, са предвидени 12, за 4 от които още от утре може да бъде започнат този процес.
4 склада ще бъдат запазени за нуждите на българската армия.