Не мога повече да вярвам на лекарите в България. Те отписаха сина ми и искаха от мен да направя същото.

Това заяви Бистра Михайлова пред news.bg, чийто син Атанас беше блъснат от джип преди повече от 10 години в Димитровград, докато пресичаше улицата, за да отиде на училище.

Оттогава момчето е в състояние на така наречената „будна кома".

Потърсихме я, защото съвсем скоро двамата се завърнаха от Москва, където Наско бе подложен на процедура по присаждане на стволови клетки. Двамата пътуват за трети път до руската столица. Там лекарите от клиниката „Нейровита" извършват сложната манипулация, а майката на Наско е категорична - има подобрение.

Бистра споделя още, че в диагнозата на сина й е посочено - атрофирала мозъчна кора. По думите й руските медици, чрез присаждането на стволови клетки, са успели да възстановят част от нея, което е повлияло и на подаването на нервните импулси.

Не съм лекар, но го виждам с очите на майка, разказва Бистра и допълва - когато съм край него, веднага започва да се ослушва, да върти очи, много по-спокоен е. Спазмите, които имаше преди, почти изчезнаха.

Алфа Банка кл. България
лева - BG31 CRBA9898 1030 0029 23
Атанас Иванов Атанасов

Майката на Наско допълва, че лекарите в Москва са убедени, че чрез присаждането на стволови клетки, синът й може да проговори. За да се стигне до там обаче, Бистра и Наско трябва да пътуват поне още няколко пъти до Москва, а всеки престой в клиниката, който трае 12 дни, струва 12 000 лв.

Сумата е непосилна за Бистра, която е принудена да се справя сама. Мъжът й я е изоставил отдавна. Заминал е за чужбина и не се интересува по никакъв начин нито от нея, нито от състоянието на сина им.

Бизнесменът, блъснал Наско, години наред не е осъден и се разхожда на свобода. В крайна сметка изплаща обезщетение, което съвсем естествено отива за лечението на момчето.

Бистра търси помощ и от Фонда за лечение на деца в чужбина. От там обаче следва поредният отказ. Аргументът отново е липсата на достатъчно медицински проучвания и доказателства, че подобни процедури като присаждането на стволови клетки са успешни.

В момента Бистра е личен асистент на Наско. За това получава сумата от 313 лева. Поддържането на живота на детето й варира между 600 и 1 500лв. месечно. Аз съм се задоволила да му осигурявам най-належащите неща, без които той не може. Просто не мога да си позволява по-скъпите, посочва Бистра.

Рехабилитаторите посещават детето два пъти седмично. А лекарите от Москва я съветват това да се случва всеки ден. Няма как да плащам. Един час рехабилитация е 15 лева. Нямам ги, посочва Бистра, но не пропуска да благодари на няколкото бизнесмени, които са дарили сериозни суми за лечението на Наско.

През сълзи разказва за реакцията на лекуващия лекар на детето си, извършил преди години първата манипулация по присаждането на клетки на Наско в България - сега вече подобни манипулации у нас не се правят.
Попита ме - ама това дете още ли е живо? Да, още е живо, отговоря майката, но все пак не иска да спомене името на медика, за да не го злепостави.

Борбата на Бистра за спасяването на живота на сина й започва веднага, след като първокласникът е блъснат от джип в Димитровград през 1998 г. След катастрофата детето изпада в състояние на кома, от която излиза постепенно.

Съвсем естествено Бистра търси помощ от най-различни лекари у нас. Преминава и през болницата "Св. Наум". Лекарите обаче са категорични, че при значителните посттравматични промени, локализирани в широки мозъчно-корови области и тежкия квадрипаретичен синдром, не се очаква ефект от трансплантация на стволови клетки."

Медиците допълват и че процедурата трансплантация на стволови клетки е в стадий на експерименти и няма публикувани резултати в научната литература за клиничен ефект.

Бистра знае за съществуването на клиниката в Москва от години. Свърза се с лекарите там и още през 2004г. получава покана да отиде с Наско. Жената обаче не разполага с необходимата сума - над 23 000 евро.

Подведох се, защото малко след това (след получаването на поканата - бел.ред.) започнаха да правят присаждания на клетки у нас, отбелязва Бистра. Необходимата тогава сума за подобна интервенция от около 3 000 лв. е доста по-лесна за събиране за близките на Наско от тази, ако той отиде на лечение в Русия.

В България обаче не знаят какво точно и как да го правят, допълва Бистра и изтъква - видях с очите си, че самата технология в клиниката в Москва е коренно различна.

Днес, дори и да иска детето й да бъде подложено на подобни интервенции у нас, това е невъзможно, защото те вече не се правят.

След подобрението на Наско от първия му престой в руската столица майката отново се обръща с молба за съдействие от Фонда. От там обаче й отказват финансиране на процедурите по присаждане на стволови клетки, защото няма научно доказателство за ефекта от тях.

Аз не мога да разбера какво научно доказателство искат, след като хората стават и тръгват от инвалидните колички, пита Бистра. Последната молба, която е подала към фонда е от май. Убедена е обаче, че отново ще последва отказ.

Разказва и за една от срещите си с представител на фонда, която я е попитала - вие какво очаквате, какво очаквате от тези клетки.
Какво очаквам - очаквам нещо хубаво. Кой човек, кой родител ще остави детето си, пита още Бистра. И се надява на помощ.

Припомняме ви, че Фондът за лечение на деца в чужбина беше замесен в скандал в края на миналата година, след като стана ясно, че над 25 милиона лева не са били усвоени за лечение на деца в чужбина от 2005 г. до 2009. Впоследствие шефът на Център „Фонд за лечение на деца" д-р Николай Добрев подаде оставка.