Нови схеми за трафик на хора, нови схеми за експлоатация и нови уязвими групи, свързани и с мигрантската криза, бяха представени по време на кръгла маса на тема "Актуални форми и тенденции при трафика на хора", организирана от Националната комисия за борба с трафика на хора към Министерски съвет.
Сключването на фиктивен брак с гражданин на европейска страна е един от начините, по който нередовни мигранти се опитват да легализират своя статут в европейски държави. От фиктивния брак по сметка до трафика, с цел сключване на принудителен брак, съществува една стъпка - принудата, посочи вицепремиерът Меглена Кунева, която откри конференцията.
Интересен казус и нова тенденция представи шефката на Районната прокуратура в Оряхово - Гергана Кюркчийска.
Сключвани били граждански бракове, част от които принудителни - т. нар. фиктивни, а друга част били уредени бракове с бедни българки между 20-30 години от Северозападна България. Подбирани са момичета от ромски произход, тъй като за тях е обичай сключването на уредени бракове. Между 5 000 - 10 000 лв. е тарифата за сключване на такъв брак, като парите са били плащани на родителите на момичетата.
Българките се омъжвали за косовски албанци в Македония, тъй като процедурата по сключване на граждански брак там е по-облекчена. След това момичета имат задължението да последват съпрузите си, като голяма част от тях отива в Швейцария. Там са сексуално експлоатирани в публични домове или в сръбски механи в Швейцария.
Множество трудности съпътстват разследването, тъй като доказателства се събират в няколко държави. Касае се за организирани престъпни схеми и канали, които са действали от години.
Съществен проблем е и идентифицирането на жертвите на трафика. "Съпругите" не се самоопределят като жертви. Близките им също отказвали съдействие, защото косовските албанци ежемесечно превеждат издръжка и на роднините на булките си.
По същата схема в Кипър, Македония и Гърция се сключвали и граждански бракове между циганки от България и мъже от афро-азиатски произход.
"Това е нова тенденция за узаконяване на нелегалната миграция", коментира прокурор Кюркчийска.
Тя прогнозира, че в близките 5 години Европа ще бъде залята и няма да има законовата възможност да се експулсират тези лица, защото имат сключени бракове с лица от държава на ЕС.
Заради разликите в законодателствата на отделните държави и начините на квалифициране на това престъпление, няма точна статистика за броя на пострадалите. В изследване от 2011 г. на Националния съвет по младежките въпроси на Швеция е посочено, че 8500 младежи на територията на Европа не са встъпили доброволно в брак. Между 4 000 и 10 000 заявления за гражданство, основано на фиктивни бракове, приемат годишно службите във Великобритания.
Проучване в Ирландия докладва за 1697 сключени брака между европейски граждани и неевропейски граждани за периода ноември 2014 - юли 2015 г. Голяма част от тях носят елементи на трафик на хора с цел принудителен брак.
През последните няколко години трафикът на хора с цел принудителен брак става разпознаваем и у нас. За първите 6 месеца в администрацията на Комисията за борба с трафика на хора са постъпили 14 сигнала, свързани със сключване на фиктивен брак. Сигналите засягат лица между 20-25 години, от групи с високи нива на безработица и бедност.
По данни на Евростат, представени от вицепремиера Меглена Кунева, за периода 2010-2012 г. са регистрирани 30 146 жертви на трафик. В близо 90% от случаите става въпрос за сексуална и трудова експлоатация. "Статистиката е плашеща, но цифрите не трябва да бъдат обезкуражаващи, а мобилизиращи", коментира Кунева.
По думите й на заден план остава информацията и работата по другите две форми на трафик - с цел принудителни бракове и с цел продажба на органи. Според Кунева е важно да не ги пренебрегваме заради предизвикателствата, пред които Европа се изправя в рамките на едно десетилетие - икономическата криза и миграционната.
Миграционната и икономическата кризи засилват и трафика с цел отнемане на органи. 600 млн. до 1,6 млрд. годишно е печалбата от тази дейност. България не попада в "черния" списък на държавите-донори.
Сексуалната експлоатация е най-разпространената форма на трафик в глобален, европейски и национален мащаб. 70% от пострадалите в Европа са жертва на сексуална експлоатация.
5% от жертвите на сексуална експлоатация са мъже. В България 10 мъже и момчета годишно стават обект на сексуална експлоатация, сочат данните на прокуратурата. Проблемът за сексуалната експлоатация на мъже обаче е тема-табу и е възможно делът на засегнатите лица да е значително по-голям.
ameli-petrov
на 15.10.2016 в 09:01:28 #2Най -накрая мъже,които могат да преодоляват трудности и да се борят за живота си.Аз съм "За" когато хората се харесват да се вземат.
кайак
на 14.10.2016 в 20:02:01 #1Лоша карма за държавата. БОП, и т.н. нямат сътрудници в Македония??