Сформирана е работна група, която трябва да изготви цялостен анализ на българската нормативна уредба за съответствието й с европейската директива за борбата с насилието над жени и домашното насилие В нея участват над 70 експерти - практици, съдии, следователи, прокурори, представители на академичната общност, неправителствения и правителствения сектор. На специалистите е възложено да изготвят необходимите нормативни промени на база на недостатъците, които се установят при анализа.
Работната група е провела и първото си заседание, открито от правосъдния министър Георг Георгиев, съобщават от подопечното му ведомство.
По думите на Георгиев борбата с домашното насилие е приоритет на правителството. "Домашното насилие не е просто битов или семеен проблем. Защото виждаме, колко често в случаите, в които никой не се е намесил навреме, има фатален изход", коментира той.
Министър Георгиев отчита, че предприетите до момента мерки дават резултат. Той посочва, че се увеличава броят на издадените заповеди за защита и на сигналите за домашно насилие. Според него това означава, освен че проблемът е много сериозен, и че в институциите и неправителствения сектор се дава по-голяма публичност на темата. Георг Георгиев отбеляза, че сред основните задачи на Националното бюро за правна помощ (НБПП) е до края на годината във всеки областен град да бъдат изградени регионални центрове за консултиране.
В работната група се сформират 8 екипа, които ще се фокусират върху прецизирането на конкретните мерки от директивата, които да влязат в нормативната уредба на страната ни.
Предвиждат се законови промени в няколко насоки, като част от тях касаят:
- определяне на престъпленията и наказанията в областите на сексуална експлоатация на жени и деца - генитално осакатяване на жени, принудителен брак и кибертормоз;
- въвеждане на изискване за експертен опит на разследващите в областта на домашното насилие;
- въвеждане на инструменти за ефективното разследване и наказателно преследване на прояви в областта на домашното насилие, особено за събиране, анализиране и обезпечаване на електронни доказателства в случаи на киберпрестъпления;
- защита на правата на жертвите на всички форми на насилие над жени или домашно насилие преди по време и в рамките на подходящ срок след приключване на наказателното производство.
Председателят на Националното бюро за правна помощ Наталия Илиева отчита увеличение със 100% на постъпилите сигнали и подадени заявления за правна помощ на пострадали от домашно насилие в резултат от подписания Меморандум за сътрудничество между Министерството на правосъдието, МВР, НБПП и адвокатските съвети. Илиева и националният координатор по въпросите за домашното насилие към МВР Зорница Шуманова призоваха и останалите институции, ангажирани с превенция от домашно насилие, да се присъединят към споразумението.