Мотото и заключителното събитие на Националната кампания "16 дни против насилието над жени" са повод отново МВР да припомни основни и познати правила, които предпазват от въвличане в трафик.

"Капаните" или как можеш да станеш жертва на трафик с цел сексуална експлоатация?

Обикновено става въпрос за примамливи предложения за лесно спечелени и много, или поне сигурни пари. В повечето случаи "неочакваните" възможности са маскирани зад почтени и сериозни оферти за работа: гледане на деца или болни, помощ в домакинството, в заведения, модели.

Обявите /в пресата, в интернет/ или от познат обещават добро заплащане за млади и атрактивни дами.

Ако в тези предложения част от решението зависи от самостоятелната преценка и воля, много са и случаите на насилствено въвличане в трафик след отвличане и лишаване от документите за самоличност.

Рискът може да се появи и по-късно, след първоначален ангажимент според поканата за работа. След време, когато вниманието на жертвата е приспано, "посредникът" разкрива истинската си цел - използване за проституция.

Така след първите няколко седмици, млади жени се оказват въвлечени в търговия с плътта им, а всяко несъгласие, неподчинение или опит за бягство са жестоко наказвани с побой, изолиране, препродаване, загуба на самоличност. Без пари и документи те се превръщат в едно - скъпа жива стока, робини.

Как да изберем сигурния път и да избегнем клопките на престъпния бизнес?

Няколко изпитани стъпки могат да гарантират безопасното пребиваване или работа извън страната.

Ако решението е взето и то е - работа в чужбина, първото условие е изборът на фирма и проверка законно ли работи тя. В този случай всяко съгласяване с "мъгляви" предложения и обещания от познати или уж препоръчани хора, трябва да бъдат внимателно преценени или направо отказвани.

Не се доверявайте на устни оферти, поискайте и се запознайте с условията на договора за работа, и то на български език. Не бързайте да подписвате, преди да се запознаете в детайли с предложенията и потърсете съвет или допълнително разясняване, ако има неясноти.

Сигурен договор за работа е този, в който са указани, страната, работодателя, условията и сроковете и размера на плащането, видът и условията на труд и живота, срокът на действие. Консултация с посолството на страната - бъдещ домакин може само да улесни един бъдещ престой с информация за трудово-правните отношения там и законността на избраната фирма.

Преди да отпътувате, оставете на близки или приятели копие от документите - паспорт, актуална снимка, договор, работна виза, адрес и телефон на работодателя или на познати в страната, на хората, с които заминавате и най-вече - на посолството на България там, където отивате.

Поддържайте редовна връзка с близките си в България.

При никакви условия не давайте на друг документите си за самоличност. Ако ви лишат от тях насилствено, не забравяйте, че полицията е сигурният и често единствен защитник.

Помощ от полицията: съдействие може да бъде потърсено от полицая на улицата или в най-близкия полицейски участък.

Случаите на трафик на жени са добре позната практика и полицейските служители имат механизми за защита и оказване на помощ. Те могат да осъществят и незабавната връзка с българското посолство.