Работното място в близост до офис - принтера е признато за много опасно.

Принтерът, особено старият или след смяна на тонер касетата, вреди не по-малко от пушач, който изпушва по кутия дневно, съобщава moneybg.

Лазерният принтер в офиса може да нанесе вреда за човешкото здраве, не по-малка от пасивното пушене. До този извод са достигнали сътрудниците от Кливландския технически университет в Австралия.

Авторите на изследването отбелязват, че в началото са нямали намерение да изучават как принтерите замърсяват въздуха в офиса.

Те са тествали системата за офис-вентилация с оглед защита от улично замърсяване. Проблемът се състоял в това, че каквато и защита да е била поставяна срещу външно замърсяване, все едно във въздуха са витаели прах и мръсотии.

Учените са установили, че защитата работи. И все пак замърсяване има, защото източникът му е вътре в сградата.

Освен това, както е показала серия проведени в течение на денонощието тестове, в работните часове равнището на замърсяване се увеличава четирикратно.

Авторите са предположили, че най-вероятно подобен скок има за причина използването на офис - оборудване, в това число на принтери.

За проверка на хипотезата са анализирали качеството на въздуха до работещ принтер. Резултатът: всеки трети принтер изпуска при работа микроскопични частици от прах при отпечатването.

"Най-нечистоплътната" машина по замърсяване на въздуха се равнява на пушач, дърпащ по 22 - 23 цигари дневно, при положение, че му се разреши да пуши на работното място.

Ръководител на изследването е професор Лидия Моравска от Международната лаборатория за изучаване качеството на въздуха и здравето при Кливландския университет.

Тя е обърнала внимание на частиците тонер, по-малки от микрометър.

Те са достатъчно малки, за да попаднат през белите дробове в организма. И там могат да предизвикат най-различни болести.

Какви именно болести - това зависи от химическият състав на тонера. В най-лошия случай човек може да развиесърдечни заболявания или даже рак.

Впрочем големите частици също са опасни за организъма. Тъй като са по-големи, те съдържат повече токсини. Където и в дихателната система да заседнат те, все е опасно, обяснила е професорът.

Доста бързо учените са определили, че е виновен именно тонерът на прах от лазерните принтери. Освен това те са установили, че максималното замърсяване идва след смяна на тонер касетата.

Същото е при печатане на документи съдържащи графики, таблици или рисунки, за възпроизвеждането на които трябва повече тонер отколкото при печатане на текст. Замърсяването зависи също от възрастта на принтера и неговия модел.

Авторите са се обърнали към правителството на Австралия с молба да се засили контрола на качеството на въздуха в офисите.

Изследвани са принтери на компаниите Canon, HP Color Laserjet, Ricoh и Toshiba.