Бракониерите, които секат незаконно дървесина, са над 500 човека, обяви официално Димитър Баталов от агенцията по горите, цитиран от БНР.
Става дума за системни нарушения на територията на цялата страна.
По думите на Баталов има рецидивисти с по 35 акта, на които не им мигва окото да се върнат и отново да бракониерстват. При това става дума за заловени на място и регистрирани. Никой не знае каква е точната бройка на нарушенията им, извършени далеч от очите на горските.
Според Баталов нарушителите се чувстват безнаказани. Повечето от тях не работят и не получават заплата. Съответно държавата не може да им наложи запор, защото реално няма на какво, нито пък може да им вземе пари от заплатата, както обикновено се случва при съставените актове.
Най-тежкото наказание за бракониерството е именно глобата, а тя в повечето случаи си остава неплатена, обясни Баталов.
Освен това бракониерите са опасни, защото са агресивни и често нападат горските инспектори. "Те са и агресивни, тъй като виждат, че по отношение на нападенията им не се случва нищо, нито плащат глоби, нито влизат в затвора, нито се наказват с пробация. Необяснимо е за мен защо става така", недоумява Баталов.
В момента събираемостта на глобите е едва между 14 и 16 процента.
Тази година делът ще е около 16% и малко повече, защото на места санкциите се прилагат с частни съдебни изпълнители.
Понеже наказанието с глоба е изключително неефективно, от агенцията по горите искат промяна в наказателния кодекс, за да се инкриминира бракониерството. Според Баталов сегашните текстове в кодекса са "много архаични и не отговарят на съвременната действителност".