Прави се опит за замитане на следи и разчистване на сметки. В момента е голяма отговорността всеки да си свърши работата. Това заяви депутатът от ПП-ДБ и бивш правосъден министър Надежда Йорданова по БНТ във връзка с изнесените в последните дни данни по случая с убийството на Мартин Божанов - Нотариуса.
По думите й това, което се случи последните дни, показва защо е необходима съдебна реформа. Тя все още е в етап на случване. Стана ясно, че този път има воля реформата да бъде приключена докрай, а това изнерви доста хора, каза Йорданова.
Измененията в Конституцията бяха първата стъпка за съдебна реформа, посочи депутатът.
"Последва създаване на механизъм за разследване на главния прокурор. Да се закрият специализирания съд и прокуратура беше много важна стъпка, за да се прекъсват тъмните мрежи в съдебната власт. В тези специализирани институции се злоупотребяваше със СРС. Трябва да се промени политиката за употреба на СРС", смята Йорданова.
По отношение на случая "Нотариуса", бившият съдебен министър подчерта, че всеки е знаел за частица от случващото се, но не е положил усилия да го промени.
Тя даде за пример, че заплахата срещу съдия Цариградска е известна от преди 4 години, но защо толкова дълго време не е имало енергично разследване.
"След убийството на Мартин Божанов - Нотариуса, когато прокуратурата е поискала достъп до трафични данни, първия път е отказано от съда", сподели тя.
"На България й предстои да взима важни решения. За тях се обръщаме към всички парламентарни групи без "Възраждане". За мен е непонятно защо БСП отказва да се включи в дебата за промените в Конституцията."