Синдиката на служителите в затворите в България поиска свикването на извънредно заседание (ССЗБ) на Съвета за социално партньорство в Министерството на правосъдието. Надзирателите настояват това да стане не по-късно от пет работни дни от датата на постъпване на искането, съобщават от ССЗБ.
Те отбелязват, че Съвета не е свикван повече от две години, а би трябвало да заседава три пъти годишно. ССЗБ посочват, че липсват отговори на персонално депозираните до правосъдният министър писма с искане за разглеждането на въпроси, свързани с трудовите и служебните отношения и със социално-икономическите права и интереси на служителите.
Според надзирателите не е ясно дали е налице необходимата координация между различните държавни структури, дали те работят в синхрон, и до къде е стигнала подготовката на прогнозните разчети във връзка със задълженията на съответните администрации по подготовката и сроковете по проекта за бюджет на МП за 2025 г.
Синдикатът подчертава, че част от мотивите за свикването на Съвета за социално партньорство "се съдържат в депозираните в МП документи, свързани с проектобюджет 2025г. От там допълват, че бездействието на министъра на правосъдието, който би трябвало да е обществен пример за орган на изпълнителната власт, носител на държавния печат, зам.-гл. прокурор на Република България и председател на ВСС. Т. е. квинтесенцията на юридическото правосъзнание, пример от векове за векове.
От ССЗБ посочват, че ще изпратят писмо до министъра на финансите с молба, да получат отговор, изготвени ли са вече разчети по отношение на разходите за заплати на служителите в ГД "Изпълнение на наказанията" и ГД "Охрана", както и дали са съобразени с последните промени в Закона за МВР, и заложен ли е допълнителен финансов ресурс по проекта на нов бюджет, за преодоляване на диспропорциите в допълнителните елементи на заплатите на работещите в МП, спрямо други организации в сектора за сигурност, отбрана и вътрешен ред.