Синдикатът на служителите в затворите в България (ССЗБ) изразява безпокойството си от прояви на политическия популизъм в медийното пространство и опити за влошаване на имиджа на служителите в затворите в отворено писмо до президента Румен Радев, до служебния премиер Димитър Главчев, до председателя на парламента и депутатите в 51-ото Народното събрание. От синдикалната организация са притеснени и от предложения за отлагане на увеличението на възнагражденията в редица сектори, включително и на надзирателите.

От ССЗБ изтъкват, че клетвата, която полагат новоизбраните депутати, не е само декларативен текст с тържествено произнасяне, а по своята правна природа и юридически смисъл вменява императивно и персонално задължение на всички народни представители добросъвестно да спазват: "Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководят от интересите на народа". От синдиката изтъкват, че служителите и работниците в правоохранителната система и целият сектор "Сигурност" са съставна част от българския народ - суверена, който по смисъла на чл.1, ал.2 от Конституцията, регламентиращ, че "цялата държавна власт произтича, именно от народа", има правомощията да назначава и освобождава опорочилите се народни и компрометирани институционални представители, които злоупотребяват със субективните права на носителите им.

С отвореното си писмо синдикалната организация цели да привлече вниманието на депутатите и ги ангажира към въпросите, свързани с актуалната ситуация в държавата и проблемите, които пряко засягат служителите в правоохранителната система, респективно - в сектор "Сигурност".

Припомняме, че с подобно предупреждение излязоха и от синдикалните организации в МВР няколко дни преди изборите. 

Надзирателите искат среща с финансовия министър за Бюджет 2025

Надзирателите искат среща с финансовия министър за Бюджет 2025

Той се надява да не бъде дискредитиран

"На първо място и с особено безпокойство, изразяваме нашето критично отношение към проявите на политическия популизъм в информационната среда, който по генезис и мотиви, тенденциозно опростява, принизява и експлоатира ролята на институциите, по специално структурите с полицейски правомощия", заявяват от ССЗБ и допълват, че се противопоставят на всякакви опити и действия от страна на недобросъвестни лица, които допълнително влошават имиджа на служителите, изпълняващи добросъвестно професионалните си задължения на терен с риск за живота и здравето. От Синдиката на служителите в затворите в България негодуват срещу неизказването на обективните причини за отслабването на правоохранителните органи, при същевременно фокусиране на прожекторите към хората на първа линия без разбиране към тяхната работа като цяло. От ССЗБ искат осигуряване на възможности за ефективно обучение, условия на труд, почтено личностно развитие и достойно заплащане за служителите, които се излагат на риск, изпълнявайки професионалния си дълг, и чиито права често се нарушават. От синдиката добавят, че тези служители остават незабелязани и отсъстват от умовете на народните представители.

"На следващо място отбелязваме с възмущение факта, че в предходния месец октомври на 2024 г. направихме няколко целесъобразни опита за водене на почтена комуникация с правно задължен субект, каквото е Министерството на финансите в лицето на своя назначен служебен представител и в същото време поискахме от политическите партии в България да изразят субективно мнение по теми, представляващи интерес и с пряко въздействие върху живота, благосъстоянието и материалния статус на работниците и служителите, заети в МВР, Министерство на правосъдието и второстепенните разпоредители", посочват от синдикалната организация. Въпреки това обаче от Министерство на финансите не била инициирана никаква процедура, в която да бъдат включени легитимните представители на пряко заинтересованите синдикални организации в правоохранителната система и съответно - правоимащите в сектор "Сигурност". Според ССЗБ от гледна точка на социалните политики, при липсата на публично изразени мнения по въпроса политическите партии изглежда приемат отправените предложения за отлагане за 2026 година на увеличението на възнагражденията в редица сектори, включително "Сигурност" и "Отбраната".

Надзирателите искат спешно свикване на Съвета за социално партньорство в МП

Надзирателите искат спешно свикване на Съвета за социално партньорство в МП

Той не е свикван повече от две години, а би трябвало да заседава три пъти годишно

"Вероятно не е съвпадение, че цялата политическа класа в България в унисон, така както гласува за изменение и допълнение на специалните: Закон за МВР и Закон за отбраната и въоръжените сили на Република България по отношение създаването на законодателна и институционална рамка, която да осигури достойни заплати на служителите със статут по ЗМВР и на военнослужещите в Българската армия, към настоящия момент в почти конспиративна обстановка не изрази открито и почтено своята позиция с необходимата политическа отговорност, че няма просто да зачеркне едни плащания, които произтичат по силата на специалните закони, обнародвани по съответния ред", за казва още в отвореното писмо.

От Синдиката на служителите в затворите в България заявяват още, че са шокирани от културата и игнорирането на социалния диалог от страна на министъра на финансите във връзка с обсъжданите параметри на проект на бюджет за 2025 година в отсъствието и при дискредитирането на заинтересованите страни. От синдиката недоволстват и от мълчанието на правителството, президента и цялата политическа класа пред реалностите, на фона на "планината от обещания", дадени на военни, полицаи, пожарникари, надзиратели, сътрудници по охраната, учители и др.

"Безсмислено, лицемерно и неефективно е да се говори за идеите и стандартитеnew на Република България, обуславящи основата и характеристиката на държавата в европейското семейство, която от демократична, правова и социална държава, съответно гарантираща правовия ред, справедливост и спокойствие за целокупния български народ се е превърнала не по волята на народа ни в нещо, което от етични съображения ще се въздържим да назовем", коментират от ССЗБ. От синдиката предупреждават, че, ако липсва разбиране у народните представители за спешната необходимост от укрепването на социалния диалог и дълбоки промени в отношението към работната сила в системите за сигурност и обществен ред, ще настъпят последици, които ще ерозират още повече разклатеното доверие към депутатите, а това ще се отрази и на сигурността на държавата.

Правосъдното министерство търси близо 20 млн. лева за бонуси на надзирателите

Правосъдното министерство търси близо 20 млн. лева за бонуси на надзирателите

Средствата са нужни за уеднаквяване на възнагражденията им с тези на полицаите

"Предвид гореизложеното, както и необходимостта от осъзнаване на ролята, функцията и спецификата на сектор "Сигурност", се надяваме и вярваме, че Вие народните представители в конституирания "нов парламент" ще отделите необходимото време и внимание на проблемите, които засягаме, които всички малко или много сте им отделили и поели в предходния парламент, както и използваните в тази връзка обещания в предизборната кампания", отбелязват от ССЗБ. От синдиката предупреждават, че в противен случай разочарованието от непоследователното поведение на депутатите в бившето и настоящото Народното събрание и от това, че представителите на публичната власт не осигуряват спазването на законите в България, ще доведе до бъдещи социални напрежения и криза със заетостта и качеството на работната сила с сектор "Сигурност".

Искрено се надяваме на разума на народните представители, които засвидетелстват с подписа си в клетвения лист по смисъла на чл.76, ал.2 от Конституцията на Република България, във връзка с изпълнението на чл.3, ал.2 от Правилник за организацията и дейността на Народното събрание за моралния дълг към гражданите (избирателите) и генерално за правната си и социална култура пред целокупния български народ и службите по опазване на обществения ред и сигурност в България, чрез манифестирането на решенията си в частта на Бюджет 2025, заявяват от ССЗБ.

От Синдиката на служителите в затворите в България допълват, че гледат критично на всеки ретрограден юридически подход, независимо дали е прокаран от конкретни народни представители или структури на изпълнителната власт, чрез който се засягат принципите на правната сигурност и защитата на легитимните правни очаквания от законовите промени, регламентиращи актуализиране на възнагражденията на полицаи, пожарникари, надзиратели, сътрудници по охраната, военнослужещи и др., предвид заложените в Стратегията за национална сигурност в Република България приоритети и ангажименти, като се нарушават субективните права на служителите в правоохранителната система и сектор "Сигурност".