Над 2 800 са регистрираните случаи на заболели от туберколоза у нас през миналата година.

Данните бяха съобщени на Национална среща по проблемите на заболяването, пише Здраве.нет.

Директорът на програмата „Подобряване на контрола на туберкулозата в България" д-р Тонка Върлева коментира, че от 1998 г. заболеваемостта в страната намалява.

Все още обаче имало няколко региони, в които тя е по-висока отколкото средната за България - между 25 и 49 случая на 100 хил. души население.

По-висока е заболеваемостта във Видин, Враца, Габрово, Монтана и Перник - над 37 на 100 хил. За сравнение в Европейския регион средната заболеваемост е 48 на 100 хил. души, като в страните от ЕС тя е 17 на 100 хил.  

Според статистиката една трета от населението в света е заразено от болестта. В Европа на всеки час се заразяват 47 души, а 7 умират.

Областните лечебни заведения в страната ще извършват безплатни прегледи за туберколоза от 24 до 27 март.

На всички желаещи ще бъде поставена оценка на риска чрез анкета, ще бъдат проведени консултации и изследвания.

Инициативата е на министъра на здравеопазването Евгений Желев по повод Световния ден за борба с туберколозата 24 март.

През 2008 г. от бюджета за здравеопазване са отделени над 800 хил. лв. за лечение и профилактика на туберкулоза. Това заяви Евгений Желев при откриването на Националната среща.

Той отбеляза, че успоредно с това е стартирала изпълнението на програма за подобряване и контрол на туберкулозата в България, финансирана от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария.

Програмата е на стойност около 4,3 млн. евро, от които половината вече са усвоени.

С тях е финансирана дейността на лечебните заведения и неправителствените организации, закупени са медицински консумативи, оборудване за лабораториите, компютри, автомобили.

Като най-важен резултат от действието на програмата министър Желев посочи изграждането на единна информационна система за епидемиологичен надзор на туберкулозата.

Определени били и 28 лечебни заведения, които да отговарят за диагностиката и лечението на заболяването на регионално ниво.
Почти двойно е нараснал броят на обхванатите за лечение пациенти, похвали се министърът.