Ясно изписаното “НЕ” срещу името на определена партия или коалиция в интеграланата бюлетина, автоматично ще я прави невалидна.
Това решение най-вероятно ще произнесе ЦИК днес следобед.

Членовете на комисията подготвят методическите указания до секционните комисии, в които ще бъдат максимално прецизирани условията за определяне на валидността на вота.

Това, по думите на говорителя Александър Аклександров, е много по-съществена задача, която няма да позволи днес ЦИК да стигне до обсъждане на “правителствените трикове”, целящи повишаване на избирателната активност.

В проекта на решение е залегнало, че ако знакът поставен на бюлетината навлиза в квадратчето на съседната партия, то тя също се брои за недействителна. Написаното “ДА” обаче дава вота – е валидно - за партията, срещу чието име и номер то стои.

Ще бъдат разгледани всички възможни варианти за регистрация на избора в бюлетината: с кръстче,с точка, с чавка или друг разбираем и недвусмислен символ.

Говорителите на ЦИК съобщиха, че са получили официално писмо от ГРАО, в което се посочват 10 случая на кандидат депутати, регистрирани в по 3 листи или записани в листите на 2 партии.
Според закона това е недопустимо.

Сред нарушителите са Камара на експертите, Народняшка партия Никола Петков, Съюз Гранит, Коалиция Атака.
Валидни са първите по време регистрации, а останалите ще бъдат заличени. Отбелязани са и случаи с несъвпадащи ЕГН, но това не прави регистрацията невалидна, тъй като е възможно грешката да е в личната му карт или друг документ.

До 17 юни ще има яснота за броя на секциите и местата, където българите в чужбина ще могат да гласуват.
По-сложен е въпросът с вота на военнослужещите ни в Афганистан и Ирак, тъй като е необходимо съгласуване с Министерството на Отбраната. Съществува разлика в упражняването на избирателното право на бойците от БА у нас и тези, които са на мисия в чужбина.

И в двете страни секциите не могат да бъдат разкрити извън военните бази, а в Ирак - дори няма българско дипломатическо представителство. По предварителна информация оттам обаче вече има изпратени заявки на желаещи да гласуват.
По закона за разкриването на секции в чужбина-необходими са поне 20 желаещи български граждани.

ЦИК подготвя и втория си клип насочен към хората с увреждания.В него се разяснява, че незрящите ще могат да гласуват с придружител , а хората с двигателни проблеми ще ползват специални секции на първия етаж.

Неграмотността не е основание за ползване на придружител при гласуване, уточняват от комисията.
8 са социологическите агенции, регистрирани за Парламентарни избори 2005: Сова5, Галлъп. Алфа Рисърч, НЦИОМ, Афис, МБМД, Естат, Асса М, информира Александров.
Още 4 са подали искане за участие и очакват одобрение.