Най-голямото предизвикателство пред борбата с употребата и разпространението на наркотици са новите вещества, които все по-усилено нахлуват на пазара.
Основният „убиец" сред наркотиците остава хероинът, а най-употребяваният наркотик е канабисът. Това обобщение направи Лукас Висинг - експерт в Европейския мониторинг център за наркотици и наркомании.
Той представи на пресконференция в София европейския доклад за наркотиците за 2013 г., изготвен от Центъра.
През последните години основните параметри на ситуацията с наркотиците са относително стабилни. Употребата на наркотици остава висока, но се наблюдават положителни промени, между които - рекордни равнища на предоставяне на лечение и признаци за намаляване на инжекционната употреба на наркотици.
Според доклада обаче е рано да се правят оптимистични заключения, защото съкращенията в услугите за младите хора и високата младежка безработица могат да станат причина за повторно задълбочаване на „старите" проблеми.
С голяма преднина пред останалите вещества най-често „задържаният" наркотик в Европа е канабисът. За 2011 г. на Стария континент са конфискувани 483 тона канабисова смола и 92 тона трева.
За сравнение конфискуваните тонове хероин са 6,1.
По данни от доклада поне 85 милиона възрастни европейци са приемали някога през живота си незаконен наркотик, което се равнява на около една четвърт от възрастното население на Европа.
По думите на Висинг България полага много големи усилия за мониторинг на ситуацията с разпространението и употребата на наркотици на своята територия. „Целият регион има нарастващ проблем. Трябват още повече усилия, като е задължително процесът да не се изпуска, за да не доведе до бум на употребата на наркотици и страхотни проблеми за здравната ви система", предупреди той.
Според директора на Националния фокусен център по наркотици и наркомании Момчил Василев пътят на кокаина се променя и минава през България. Този факт не бива да бъде пропускан и държавата трябва да работи още по-усилено в борбата срещу разпространението на наркотици, подчерта той.
За последните няколко години са регистрирани около 300 нови наркотични вещества.
Лукас Висинг обясни, че опасността от новите непознати вещества е голяма, но те остават по-малко опасни от хероина що се отнася до смъртността, която причиняват.
Представител на Агенция „Митници" у нас отчете, че дистрибуторите се възползват от липсата на регистрация на новите вещества в списъците със забранени субстанции, но посочи, че държавата постоянно внася поправки в Закона, за да се бори с това.
По думите на директора на Национален център по наркомании д-р Цвета Райчева по последни данни у нас „проблемно" употребяващи наркотици са 36 хиляди души, а около 450 хиляди българи поне веднъж са употребявали забранени субстанции.
kalin
на 29.05.2013 в 01:34:17 #4това е хашиш, илитерати =)
SSSS
на 28.05.2013 в 23:44:05 #3'483 тона канабисова смола и 92 тона трева' Аз нещо не зхващам... за тая смола 483 сигурно е отишла 483 000 тона трева, а тези 92 тона трева, за пасане ли е, за животните ли е не става ясно. Просто мнооо зле!
dia123
на 28.05.2013 в 18:07:15 #2"... са конфискувани 483 тона канабисова смола ..." Тия са луди. Около 500 тона ценно лекарствено средство. Ако това го дадат на хората с различни и многобройни тежки заболявания вкл. и рак, раковата индустрия ще отиде на кино ... насрана.
Luftflotte Eins
на 28.05.2013 в 16:59:32 #1Като основният убиец е хероинът, защо пращате български войници в Афганистан да пазят на англичаните маковите полета ?
