Въвеждането на допълнителното здравно осигуряване е ключовият момент в готвените промени в законодателството.
Това заяви министърът на здравеопазването Божидар Нанев в Пловдив, където се срещна с лекари от двете най-големи болници в града.
Според него по този начин в системата ще се влеят повече пари, които ще гарантират качествено обслужване на пациентите.
Тревожна истина е, че в България не се отделят пари за качествено здравеопазване, посочи още здравният министър, цитиран от радио Пловдив.
Предвижданите промени в здравното законодателство ще бъдат подробно обсъдени преди да бъдат приети, обеща Нанев.
Той добави, че очаква недоволство в частта за предвижданите санкции при упражняването на медицинския контрол и техния размер, както и по начина на сключване на договорите със съответните изпълнители на медицинска помощ.
Една от съществените промени в методиката на ценообразуване на медицинските дейности е тя да бъде изнесена в специална агенция към двете министерства - финансовото и здравното, която ще замени сегашния Здравен инспекторат.
Според Нанев е наложително промяна във философията и концепцията на договарянето, както и постепенното въвеждане на плащанията по диагностично-свързаните групи, които да заменят да сега съществуващите клинични пътеки.
dachi
на 10.10.2009 в 11:33:15 #3Това дето го описва по-долния е рекет.Но ако хирурга си свърши добре работата и който има му брои 500 това е хорска благодарност.
don
на 09.10.2009 в 22:21:15 #2Тия не са в ред. Американската здравна система се срути, те ще взимат нея за пример! ПЪЛЕН ИДИОТ е тоя министър. Ще бутне правителството заради едни ненаситни корпорации, които изцеждат последния долар от американеца, и пак не му плащат за елементарни здравни услуги. Що не проучат нещата вместо да копират сляпо и глухо една ПРОВАЛЕНА СИСТЕМА?!?!?!?!?!?!?
VioletRay
на 09.10.2009 в 21:39:06 #1Имам един съвсем прост въпрос - защо не вземат пример от здравната система на Германия, вместо да се правят поредните експерименти? Ако наистина се иска решение на проблема, а не нов начин за отклоняване на пари. В Германия всеки пациент си има чип карта, с която като отиде на лекар се маркира. Ако се плаща нещо то нищо не се плаща на ръка, а се получава фактура на адреса на пациента и той тогава плаща. Определено в Германия не се получават следните случки, както една, която ми разказаха тези дни в 5-та градска в София. Човек отишъл за операция на жлъчка. Бил вече подготвен за операцията и докторът му казал 500лв. И пациента му казал ами докторе нямам 500лв. И той му казал да си ходи и докато не намери 500лв да не се връща. И това подготвен пациент за операция. На това как му се казва? Аз му казвам РЕКЕТ! Ето това е здравеопазване в България?