50 % от затворниците са рецидивисти. За това алармира депутатът от ДПС Джейхан Ибрямов, който по време на парламентарния контрол поиска обяснение от министъра на правосъдието Екатерина Захариева. Според него тези данни показвали, че първата присъда не давала резултат. Често затворниците получавали смартфони и други екстри в затвора.

Правосъдният министър Екатерина Захариева подчерта, че зверствата в затворите, за съжаление, били факт. За съжаление има насилие в затворите, призна тя. „Има го това не само в България. Недопустимо е”, категорична е Захариева.

Масата затворници били неграмотни, без професионална квалификация. Проявяват интерес към работата, но не и към образованието, поясни Захариева. Основно рецидивистите са зад решетките заради кражби и грабежи и са без никакви трудови навици. Те налагат своята субкултура на другите, заяви правосъдният министър.

Имало много образователни програми, но нямало интерес към тях от страна на лишените от свобода.

Разговаряло се с работодатели, които проявявали интерес да наемат затворници. Отделно държавата подготвя програма към Министерството на труда и социалната политика за социализация и намиране на работа на лишените от свобода. Имало интерес от страна на италиански инвеститори към наемане на затворници.

Във Варненско са готови да вземат осъдени в селското стопанство. Шанс за работа ще се дава на превъзпитаните. Това е добрата работна практика, категорична е правосъдната министърка.

В Стара Загора са най-ученолюбивите затворници. Там 60 % са минали през учебни програми. Има обаче затвори, в които не повече от 15-20 искат да учат.

За да не попадат под влиянието на рецидивистите, се обмислят законодателни изменения за определянето на първоначалния общ режим на изтърпяване на лишаването от свобода.

Сега и при първо ефективно изтърпяване на лишаване от свобода системните престъпници попадат при рецидивистите. Затова се планира при по-леки престъпления, дори и при рецидив, да се определя общ режим, когато е първа ефективна присъда. Това дава право на обучение и труд и контакт с друг тип хора, по думите на Захариева.