Досега касиране на изборни резултати се е правило от главния прокурор и това е лицето, което би следвало да оспорва резултатите от предсрочните парламентарни избори. Това заяви преподавателят по Конституционно право д-р Орлин Колев пред БНТ.

Според него оспорването на резултатите от предсрочните изборите е утежнена процедура и не дава пряк достъп на партиите, чийто интерес е нарушен, а трябва да се премине през определени бариери. Ако има две искания за касиране на изборите към Конституционния съд, най-вероятно те ще бъдат обединени в едно производство. Ако "Величие" искат нещо от КС, то те трябва да го реализират в 7-дневен срок. Ако изпуснат срока, ще се разчита на партиите, президента или на тримата големи в съдебната власт, които могат да сезират КС, разясни Орлин Колев.

"Всички сме изправени пред дилемата дали да се продължи процедурата по касиране на изборите, но правилно ли е? Зависи от коя позиция се разсъждава, защото, ако говорим от страна на "Величие", това би било правилният подход, но ако говорим от позицията на безпристрастния, се поставя въпроса не е ли по-добре да се влезе в управлението и да се оправят правилата в изборното законодателство", анализира конституционалистът.

По думите му изборите са началната точка, от който тръгва и се конституира властта. Много е опасно и много внимателно трябва да се пипа, когато се посегне към началната точка на конституирането на властта, коментира Орлин Колев.