Апелативният съд в София остави в ареста шейх Халед Зайед Алнахян, съобщава БНТ.

Той ще остане зад рашетките за срок до 40 дни.

Съдебен състав гледа днес мярката на задържания у нас шейх от кралската фамилия на ОАЕ.

Той беше задържан заради издадена от Обединените арабски емирства червена бюлетина на Интерпол.

По предварителна информация през последните години високопоставеният член на управляващата фамилия в ОАЕ е пребивавал в редица европейски държави.

Задържаха у нас шейх от кралската фамилия на ОАЕ, издирван с червен бюлетин

Задържаха у нас шейх от кралската фамилия на ОАЕ, издирван с червен бюлетин

Той е издирван за злоупотреба с доверие

Спрямо подсъдимия е издадена национална заповед за арест от прокуратурата в Дубай, ОАЕ, с цел изтърпяване на наказание.

С присъда от 26.07.2017 г. на съда на ОАЕ - Дубай той е осъден за деяние, формулирано като злоупотреба с доверие. Наложеното наказание е лишаване от свобода за срок от 6 месеца и глоба в размер на 20 737 263,37 AED - дирхами.

Деянието, за което е осъден, съответства в най-голяма степен на престъпление по чл. 217, ал. 1 НК на Република България и е наказуемо с лишаване от свобода. Извършеното престъпление съответства и на престъпление по чл. 206, ал. 1 от НК, което също е наказуемо с лишаване от свобода.

С постановление от 2 април 2026 г. наблюдаващият прокурор при СГП е наложил забрана на обвиняемия да напуска пределите на Република България.

Екстрадиционното производство продължава.