Министърът на външните работи на Обединените арабски емирства шейх Абдула бин Зайед подчерта в петък необходимостта от защита на морските коридори и гарантиране на свободата на корабоплаване през Ормузкия проток по време на телефонен разговор с иранския външен министър Абас Араgчи, съобщи държавната информационна агенция WAM, цитирана от "Ройтерс".
Разговорът представлява рядък публично обявен контакт между Абу Даби и Техеран на фона на засиленото напрежение, свързано с конфликта между САЩ и Израел срещу Иран.
Това е първият официално оповестен разговор между двамата външни министри след ударите на САЩ и Израел по иранска територия, последвани от ирански атаки в Персийския залив, включително срещу цели в Обединените арабски емирства, където САЩ поддържат военни бази.
Шейх Абдула е подчертал необходимостта от пълно спазване на меморандума за разбирателство между САЩ и Иран, за да се осигури ""незабавно и всеобхватно прекратяване на военните действия"", съобщи WAM.
Той е акцентирал също върху уважението към суверенитета, спазването на международното право и непрекъснатия поток на морския трафик през стратегически важния Ормузки проток.
Телефонният разговор се тълкува като опит за намаляване на напрежението в отношенията между ОАЕ и Иран по време на конфликта, след като ирански атаки нарушиха туристическия сектор в Дубай, доведоха до напускане на част от чуждестранните жители и засегнаха възприятието за стабилност в страната, която се позиционира като регионален бизнес център.
Шейх Абдула е заявил, че дипломацията остава най-добрият път за разрешаване на кризи, изразявайки надежда, че текущите усилия ще доведат до трайна сигурност и стабилност в региона, съобщи WAM.
USD
CHF
GBP